Велошоссе бўйича Ўзбекистон терма жамоаси
Забелинская Ольга Сергеевна 1980 йил 10 май куни Россия Федерациясида туғилган. Трек ва шоссе йўналишларига ихтисослашган Забелинская ҳисобида Лондон-2012 Олимпиадасининг 2 та бронза, Рио-2016 ёзги Олимпия ўйинларининг эса кумуш медали мавжуд. 2018 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси шарафини ҳимоя қилиб келмоқда. Мураббийи Юрий Аношин. Ҳар йили ўтказиб келинадиган шоссе ва трек йўналишларидаги Осиё чемпионатларида мунтазам равишда шоҳсупадан жой олиб келади. Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйиларида 3 та олтин, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида 1 та олтин медални қўлга киритган. Кўрсатган натижалари эвазига “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Велошоссе бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси жаҳон рейтинги орқали Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига шоссе дастурида 3 та йўлланмага эга бўлган. Терма жамоа мураббийлар штабининг қарорига кўра, Забелинская гуруҳ пойгаси ва шахсий вақт учун алоҳида старт дастурларида юртимиз шарафини ҳимоя қилади.
Кускова Янина Васильевна 2001 йил 5 декабрь куни Тошкент шаҳрида туғилган. 2019 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Лейсан Хайзиева. Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига терма жамоа бош мураббийи Глеб Гройсман қўл остида тайёргарлик кўрмоқда. Кускова фаолияти давомида шоссе ҳамда трек йўналишларидаги Осиё чемпионатларида 3 та олтин, 3 та кумуш ва 6 та бронза медалларига эгалик қилган. Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида 3 та кумуш медални қўлга киритган.
Велошоссе бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси жаҳон рейтинги орқали Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига шоссе дастурида 3 та йўлланмага эга бўлган. Терма жамоа мураббийлар штабининг қарорига кўра, Кускова гуруҳ пойгаси дастурида юртимиз шарафини ҳимоя қилади.
Холмуродов Муроджон Юлдашевич 1982 йил 11 июнь куни Хоразм вилояти Гурлан туманида таваллуд топган. 1998 йилдан бери халқаро майдонда Ўзбекистон шарафини ҳимоя қилиб келади. Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига Руслан Каримов қўл остида тайёргарлик кўрмоқда.
2013 йил Ҳиндистоннинг Нью-Деҳли шаҳрида ўтказилган Осиё чемпионатининг икки карра ғолиби, 2011 ва 2019 йилги қитъа биринчиликлари совриндори. 2018 йил Индонезияда ўтказилган Осиё ўйинларида шосседа ўтказилган яккалик старт дастурида кумуш медални қўлга киритган. Лондон-2012 ва Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси.
Велошоссе бўйича Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси жаҳон рейтинги орқали Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига шоссе дастурида 1 та йўлланмага эга бўлган. Терма жамоа мураббийлар штабининг қарорига кўра, Холмуродов гуруҳ пойгаси дастурида юртимиз шарафини ҳимоя қилади.

Сборная Узбекистана по велоспорту
Забелинская Ольга Сергеевна родилась 10 мая 1980 года в Российской Федерации. Выступает в направлениях трека и шоссе. На её счету имеется 2 бронзы Олимпиады Лондон-2012, а также, серебро Рио-2016. С 2018 года является членом сборной Узбекистана. Тренер - Юрий Аношин. Регулярно принимает участие на чемпионатах Азии по шоссе и треку и занимает призовые места. На Играх Исламской Солидарности Конья-2021 завоевала 3 золотые медали. А на Азиатских играх Ханчжоу-2022 удостоилась награды высшей пробы. За свои успехи награждена почётным званием "Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан".
Благодаря мировому рейтингу женская сборная Узбекистана по велоспорту удостоилась 3 лицензий в направлении шоссе на летние Олимпийские игры Париж-2024. По решению тренерского штаба Забелинская будет защищать честь нашей страны в групповой гонке и индивидуальной гонке на время.
Кускова Янина Васильевна родилась 5 декабря 2001 года в Ташкенте. С 2019 года представительница сборной Узбекистана. Тренер - Лейсан Хайзиева. К летним Олимпийским играм Париж-2024 готовится под руководством главного тренера сборной Узбекистана - Глеба Гройсмана. В ходе своей спортивной карьеры Янина Кускова много раз принимала участие на чемпионатах Азии по шоссе и треку, и завоевала 3 золотые, 3 серебряные и 6 бронзовые медали континентальных первенств. На Играх Исламской Солидарности Конья-2021 удостоилась 3 серебра.
Благодаря мировому рейтингу женская сборная Узбекистана по велоспорту удостоилась 3 лицензий в направлении шоссе на летние Олимпийские игры Париж-2024. По решению тренерского штаба Кускова будет защищать честь нашей страны в групповой гонке.
Халмурадов Муроджон Юлдашевич родился 11 июня 1982 года в Гурланском районе Хорезмской области. С 1998 года защищает честь Узбекистана на международной арене. К летним Олимпийским играм Париж-2024 готовится под руководством тренера Руслана Каримова.
Муроджон Халмурадов является двукратным победителем чемпионата Азии 2013 года в Нью-Дели. Помимо этого, ему удавалось подняться на пьедестал континентальных первенств 2011 и 2019 года. На Азиатских играх 2018 года в Индонезии наш велоспортсмен удостоился серебряной награды в направлении шоссе (индивидуальная гонка на время). Участник летних Олимпийских игр Лондон-2012 и Токио-2020.
Благодаря мировому рейтингу мужская сборная Узбекистана по велоспорту удостоилась 1 лицензии в направлении шоссе на летние Олимпийские игры Париж-2024. По решению тренерского штаба Халмурадов будет защищать честь нашей страны в групповой гонке.