Ўзбекистон Президенти Осиё Олимпия кенгаши Бош ассамблеяси иштирокчилари билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиё Олимпия кенгаши раҳбарияти ва ташкилот Бош ассамблеяси иштирокчиларини қабул қилди.
Учрашув аввалида Осиё Олимпия кенгашининг янги сайланган президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний давлатимиз раҳбарига Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Мамлакатимиз етакчиси Ўзбекистонга халқаро спорт ҳаракатининг ишончли ҳамкори сифатида юксак ишонч билдирилиб, ташкилот ассамблеясини Тошкентда ўтказишга қарор қилингани учун миннатдорлик изҳор этди.
Спортни ривожлантириш “Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида устувор йўналишлардан бири сифатида белгилангани таъкидланди.
Ўзбекистон халқаро спорт ташкилотлари билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва амалий натижаларга эришишга қаратилган қўшма дастур ҳамда ташаббусларни амалга оширишга тайёрлиги қайд этилди.
Тадбир якунида Президентимиз спортни ривожлантириш ва спорт соҳасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун Осиё Олимпия кенгаши бош директори, Бутунжаҳон сув спорти федерацияси президенти Ҳусайн ал-Мусалламга Ўзбекистон Республикасининг юксак давлат мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.

Президент Узбекистана провел встречу с участниками Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей Олимпийского совета Азии и участников Генеральной ассамблеи организации.
В начале встречи вновь избранный президент Олимпийского совета Азии Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Амира Катара Шейха Тамима бин Хамада Аль Тани.
Лидер нашей страны выразил признательность за решение о проведении ассамблеи в Ташкенте, отметив высокий уровень доверия к Узбекистану как к надежному партнеру в международном спортивном движении.
Было отмечено, что развитие спорта определено одним из приоритетных направлений в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030».
Подчеркнута готовность узбекской стороны к дальнейшему укреплению сотрудничества с международными спортивными организациями, реализации совместных программ и инициатив, ориентированных на достижение практических результатов.
В завершение мероприятия за весомый вклад в развитие спорта и укрепление международного спортивного сотрудничества Президент нашей страны вручил генеральному директору Олимпийского совета Азии, президенту Всемирной федерации водных видов спорта Хусейну аль-Мусалламу высокую государственную награду – орден «Дўстлик» Республики Узбекистан.