Ўзбекистон Президенти Осиё Олимпия кенгаши Бош ассамблеяси иштирокчилари билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Осиё Олимпия кенгаши раҳбарияти ва ташкилот Бош ассамблеяси иштирокчиларини қабул қилди.
Учрашув аввалида Осиё Олимпия кенгашининг янги сайланган президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний давлатимиз раҳбарига Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Мамлакатимиз етакчиси Ўзбекистонга халқаро спорт ҳаракатининг ишончли ҳамкори сифатида юксак ишонч билдирилиб, ташкилот ассамблеясини Тошкентда ўтказишга қарор қилингани учун миннатдорлик изҳор этди.
Спортни ривожлантириш “Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида устувор йўналишлардан бири сифатида белгилангани таъкидланди.
Ўзбекистон халқаро спорт ташкилотлари билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва амалий натижаларга эришишга қаратилган қўшма дастур ҳамда ташаббусларни амалга оширишга тайёрлиги қайд этилди.
Тадбир якунида Президентимиз спортни ривожлантириш ва спорт соҳасидаги халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун Осиё Олимпия кенгаши бош директори, Бутунжаҳон сув спорти федерацияси президенти Ҳусайн ал-Мусалламга Ўзбекистон Республикасининг юксак давлат мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.

26 January 2026 2338
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the leaders of the Olympic Council of Asia and participants of the organization's General Assembly.
At the beginning of the meeting, the newly elected president of the Olympic Council of Asia Sheikh Joaan bin Hamad Al Thani conveyed the sincere greetings and best wishes of the Emir of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani to the Head of our state.
The Leader of our country expressed gratitude for the decision to hold the assembly in Tashkent, noting the high level of trust in Uzbekistan as a reliable partner in the international sports movement.
It was noted that the development of sports has been identified as a priority area within the "Uzbekistan – 2030" Strategy.
The Uzbek side's readiness to further strengthen cooperation with international sports organizations and implement joint programs and initiatives aimed at achieving practical results was emphasized.
At the conclusion of the event, the President of our country presented the director general of the Olympic Council of Asia and president of World Aquatics, Husain Al-Musallam, with a high state award – the “Dustlik” Order of the Republic of Uzbekistan, in recognition of his significant contribution to the development of sport and the strengthening of international sports cooperation.