Президентимиз сув-мотор спорти бўйича чемпионатнинг очилишида иштирок этди
Норасмий Маслаҳат учрашуви доирасида Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон ва Тожикистон Президентлари Иссиқкўлда сув-мотор спорти бўйича Қирғизистон Гран-присининг тантанали очилиш маросимида иштирок этдилар.
Етакчилар мусобақа иштирокчилари ва меҳмонларини қутладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга спортчиларнинг саралаш пойгасини кузатди.
Гран-при Халқаро сув-мотор спорти иттифоқи шафелигида ўтказилаётган “сувдаги Формула-1” номи билан машҳур бўлган F1H2O жаҳон чемпионатининг иккинчи босқичи ҳисобланади. Мусобақаларда ҳар йили турли мамлакатлардан профессионал жамоа ва спортчилар иштирок этади. Жаҳон чемпионати босқичи Марказий Осиёда илк бор ўтказилмоқда.
Дастурдан машғулотлар, саралаш босқичи ҳамда соатига 220 километрдан ортиқ тезликда ҳаракатланувчи тезюрар қайиқлардаги асосий пойга ўрин олган.

Президент нашей страны принял участие в открытии чемпионата по водно-моторному спорту
В рамках программы неформальной Консультативной встречи Президенты Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана и Таджикистана приняли участие в торжественной церемонии открытия Гран-при Кыргызстана по водно-моторному спорту на озере Иссык-Куль.
Лидеры поприветствовали участников и гостей соревнований.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой понаблюдали за квалификационным заездом спортсменов.
Гран-при является вторым этапом чемпионата мира F1H2O, известного как «Формула-1 на воде» и проводимого под эгидой Международного союза водно-моторного спорта. В соревнованиях ежегодно принимают участие профессиональные команды и спортсмены из разных стран. В Центральной Азии этап чемпионата мира проводится впервые.
Соревнования включают тренировки, квалификационные заезды и основную гонку на высокоскоростных лодках, развивающих скорость свыше 220 км/ч.