Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров АҚШда дунёнинг энг нуфузли аралаш яккакураш ташкилоти UFC президенти Дана Уайт билан учрашув ўтказди.
Самимий ва конструктив руҳда кечган мулоқот давомида спорт индустриясининг бугунги ривожланиш тенденциялари, профессионал жанговар спорт турларини оммалаштириш ҳамда халқаро ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Жаноб Уайт UFC ташкилотининг фаолияти, базаси ва янги режалари ҳақида батафсил маълумот берди.
Томонлар спорт орқали ёшларни соғлом турмуш тарзига жалб этиш, йирик спорт лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик имкониятларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Юртимизда кучли бокс анъаналари ва жаҳон элитасидаги спортчилар кўплиги эътироф этилган ҳолда мамлакатимизда UFC тармоғидаги ZUFFA Boxing беллашувларини ташкил қилиш таклифи илгари сурилди. Қолаверса, сўнгги йилларда UFC турнирларида мунтазам иштирок этаётган ўзбекистонлик жангчилар кўпайиб бораётгани, мазкур йўналишнинг Ўзбекистонда ривожланиб бораётгани ва турнирнинг халқаро даражадаги нуфузи инобатга олиниб, келгусида Тошкентда UFC баҳсларини ҳам ўтказиш масаласи муҳокама қилинди.

Отабек Умаров встретился с президентом UFC Даной Уайтом
Первый заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров провёл встречу в США с президентом UFC — крупнейшей и авторитетной организации в мире смешанных единоборств Даной Уайтом.
В ходе конструктивной беседы стороны обменялись мнениями о современных тенденциях развития спортивной индустрии, популяризации профессиональных единоборств и перспективах международного сотрудничества. Дана Уайт подробно рассказал о деятельности UFC, инфраструктуре организации и её дальнейших планах.
Особое внимание было уделено вопросам привлечения молодёжи к здоровому образу жизни через спорт, поддержке крупных спортивных проектов и возможностям взаимовыгодного сотрудничества.
Отметив высокий авторитет узбекской школы бокса и наличие большого числа представителей мировой спортивной элиты, была выдвинута инициатива по проведению в Узбекистане соревнований ZUFFA Boxing под эгидой UFC. Кроме того, учитывая увеличение количества узбекских спортсменов, регулярно участвующих в турнирах UFC, поступательное развитие данного направления в Узбекистане, а также высокий международный авторитет организации, стороны обсудили возможность проведения в будущем турниров UFC в Ташкенте.