РСТИАМ ва Foro Italico университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази мутахассислари Халқаро спорт тиббиёти федерацияси президенти (FIMS), профессор Фабио Пигоццининг таклифига биноан Италиянинг Рим шаҳрида ўтаётган “Спортда профилактик соғлиқни сақлаш: Италия модели — жорий амалиёт ва келажак истиқболлари” мавсузидаги халқаро симпозиумда иштирок этмоқда. Тадбир доирасида FIMS президенти Фабио Пигоцци билан учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Фабио Пигоцци мамлакатимизда спорт ва спорт тиббиёти соҳасига қаратилаётган эътиборни юқори баҳолаб, РСТИАМ вакилларини сўнгги йилларда ўзбек спортининг халқаро майдонларда эришаётган ютуқлари билан табриклади. Шунингдек, у футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоасига жаҳон чемпионатида омад тилади.
Учрашувда Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Камол Сирожитдинов жорий йилнинг 7 апрель куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида кўтарилган масалалар хусусида гапириб, улар юзасидан ўз таклифларини билдирди. Жумладан, спорт тиббиёти, диетология, фармакология ва психологияси йўналишларида FIFA ҳамда FIMSнинг асосий ҳамкорларидан бири бўлган Foro Italico университети билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш, мутахассислар тайёрлаш ва уларнинг малакасини мунтазам ошириб бориш бўйича ташаббуслар илгари сурилди.
Учрашув якунида Foro Italico университети ҳамда Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Подписан меморандум о сотрудничестве между РНПЦСМ и Университетом Foro Italico
Специалисты Республиканского научно-практического центра спортивной медицины принимают участие в международном симпозиуме на тему «Профилактическое здравоохранение в спорте: итальянская модель — современная практика и перспективы развития», который проходит в Риме по приглашению президента Международной федерации спортивной медицины (FIMS), профессора Фабио Пигоцци. В рамках мероприятия состоялась встреча с главой FIMS.
В ходе беседы Фабио Пигоцци высоко оценил внимание, уделяемое в Узбекистане развитию спорта и спортивной медицины, а также поздравил представителей Центра с успехами, которых узбекский спорт добился на международной арене в последние годы. Кроме того, он пожелал национальной сборной Узбекистана по футболу удачного выступления на чемпионате мира.
Директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины Камол Сирожитдинов рассказал о вопросах, рассмотренных на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 7 апреля текущего года, и представил ряд предложений по их реализации. В частности, были выдвинуты инициативы по налаживанию тесного сотрудничества с Университетом Foro Italico — одним из ключевых партнёров FIFA и FIMS в таких направлениях, как спортивная медицина, диетология, фармакология и спортивная психология. Также обсуждались вопросы подготовки специалистов и системного повышения их квалификации.
По итогам встречи между Республиканским научно-практическим центром спортивной медицины и Университетом Foro Italico был подписан меморандум о сотрудничестве.