Таниқли оператор ва Олимпия ҳаракати тарғиботчиси Анвар Авазхўжаев 80 ёшда!
Бугун турли соҳалар, хусусан, спорт мавзусидаги фильмлари ва фотосуратлари билан бой мерос қолдирган ижодкор, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг узоқ йиллик ҳамкори, Олимпия ҳаракатининг фаол тарғиботчиларидан бири Анвар Авазхўжаев 80 ёшни қарши олди. Шу муносабат билан Республика Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида Анвар Ходжимуратовични ушбу қутлуғ сана билан муборакбод этишга бағишланган тадбир ўтказилди.
Унда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари, Ўзбекистон спорт ташкилотлари фахрийлари кенгаши раҳбарияти, шунингдек, “Uzbekistan Airways” компанияси ҳамда Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси мутасаддилари ва кўп сонли спорт жамоатчилиги вакиллари иштирок этишди.
Тадбирда сўзга чиққан расмийлар А. Авазхўжаевнинг узоқ йиллик фаолияти давомида тарих, маданият ва спорт соҳаларида бой мерос қолдирганини, хусусан, 7 та ёзги ва 1 та қишки Олимпия ўйинлари, кўплаб Осиё ўйинлари ва жаҳон чемпионатлари каби нуфузли спорт мусобақаларида бевосита иштирок этиб, делегациямиз қўлга киритган тарихий ғалабаларни тасвирларга муҳрлаганини алоҳида таъкидлашди.
Қайд этиш жоиз, Анвар Ходжимуратович фаолияти давомида 400 дан ортиқ фильм яратган бўлиб, уларнинг 50 таси ўзбек спортига бағишланган. Унинг ижод намуналари Италия, Россия ва бошқа қатор мамлакатларда ўтказилган халқаро танловларда совринли ўринларни эгаллаган. Узоқ йиллик самарали меҳнати давлатимиз томонидан муносиб эътироф этилиб, «Дўстлик» ордени ва “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими” фахрий унвони билан тақдирланган.

Известному оператору и пропагандисту Олимпийского движения Анвару Авазходжаеву исполнилось 80 лет!
Сегодня известный деятель культуры, оставивший богатое наследие в виде фильмов и фоторабот на самые разные темы, в том числе посвящённые спорту, многолетний партнёр Национального Олимпийского комитета Узбекистана и один из активных пропагандистов Олимпийского движения Анвар Авазходжаев отмечает своё 80-летие. По случаю юбилея в Музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялось торжественное мероприятие, посвящённое юбилею Анвара Ходжимуратовича.
В мероприятии приняли участие руководители Министерства спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, Совета ветеранов спортивных организаций Узбекистана, а также представители Федерации профсоюзов Узбекистана, авиакомпании «Uzbekistan Airways» и многочисленные представители спортивной общественности.
Выступавшие на мероприятии официальные лица отметили, что за годы своей многолетней деятельности А. Авазходжаев оставил богатое наследие в сферах истории, культуры и спорта. Особо было подчеркнуто, что он принимал непосредственное участие в освещении крупных международных соревнований, включая 7 летних и 1 зимние Олимпийские игры, многочисленные Азиатские игры и чемпионаты мира, запечатлев исторические победы узбекских спортсменов.
Следует отметить, что за свою творческую карьеру Анвар Ходжимуратович создал более 400 фильмов, из которых 50 посвящены узбекскому спорту. Его работы неоднократно становились лауреатами международных конкурсов, проходивших в Италии, России и других странах. За многолетний плодотворный труд он был удостоен высоких государственных наград, включая орден «Дустлик» и почётное звание «Узбекистон Республикасида хизмат курсатган маданият ходими».