Кун дайжести: Қатарда оғир атлетикачиларимизнинг муваффақияти, конкурчиларимиздан Шаржада 3 та медаль, ОФКда янги турнир
Оғир атлетикачимиз Қатарда ўтаётган турнирни 6 та медаль билан бошлашди
Оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Доҳа шаҳрида ташкил этилаётган “Qatar weightlifting cup” мусобақасида иштирок этмоқда. Ҳамюртларимиз айни пайтгача 6 та медаль жамғаришга эришдилар. Муниса Одилова -48 кг вазн тоифасида 3 та кумуш медалга эга чиққан бўлса, Адҳамжон Эргашев -65 кг вазнда 3 та бронза медали билан тақдирланди.
Чавандозларимиз Шаржадаги турнирда 2 та медалга сазовор бўлишди
БААнинг Шаржа шаҳрида от спортининг конкур йўналиши бўйича халқаро мусобақа ўтказилди. Унда қатнашган Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари 2 та олтин ва 1 та бронза медалларига эгалик қилишди. Олтин медалларга Абдураҳмон Абдуллаев баландлиги 140 ва 145 см бўлган тўсиқлардан сакраш дастурида эришган бўлса, Баҳромжон Газиев 125 см баландликдагибтўсиқлардан сакраш йўналишида кучли учликдан жой олди.
ОФК таснифида янги турнир йўлга қўйилади
Осиё футбол конфедерацияси миллий терма жамоалар футболини янада ривожлантириш мақсадида “AFC Nations League” (ОФК Миллатлар Лигаси) мусобақасини жорий этиш режасини маълум қилди. Янги турнир Осиё мамлакатлари учун халқаро учрашувлар тизимини янада тартибли ва барқарор қилишга қаратилган. Мусобақанинг формати, амалга ошириш босқичлари ва аниқ муддатлари ОФК қўмиталарининг муҳокамаларидан сўнг расман эълон қилинади.
Замонавий бешкураш бўйича Ўзбекистон кубоги баҳслари ўтказилди
Андижонда замонавий бешкураш бўйича турли ёш тоифаларидаги Ўзбекистон кубоги баҳслари бўлиб ўтди. Андижон шаҳридаги 2-сон спорт мактаби мезбонлик қилган мусобақада юртимизнинг турли ҳудудларидан келган спортчилар баҳс олиб боришди. Беллашувларни мураббийлар штаби катта эътибор билан кузатиб борди ва юқори натижа қайд этган спортчиларни янги мавсумда терма жамоага номзод сифатида белгилаб олди.

22 Декабря 2025 1153
Дайджест дня: узбекские тяжелоатлеты успешно стартовали в Катаре, 3 медали всадников в ОАЭ, новый турнир АФК
Шесть медалей узбекских тяжелоатлетов на турнире в Катаре
Сборная Узбекистана по тяжёлой атлетике принимает участие в международном турнире Qatar Weightlifting Cup, который проходит в Дохе. К настоящему времени наши спортсмены завоевали шесть медалей. Муниса Одилова в весовой категории -48 кг стала обладательницей 3 серебряных наград, а Адхамжон Эргашев в категории до 65 кг удостоился 3 бронзовых медалей.
3 медали узбекских всадников на турнире в Шардже
В городе Шарджа (ОАЭ) состоялись международные соревнования по конкуру. Представители сборной Узбекистана завоевали 2 золотые и 1 бронзовую медали. Золотых наград в маршрутах с высотой препятствий 140 см и 145 см удостоился Абдурахмон Абдуллаев, а Бахромжон Газиев вошёл в тройку призёров в соревнованиях с препятствиями высотой 125 см.
Будет запущен новый турнир АФК
Азиатская футбольная конфедерация объявила о планах внедрить новый турнир для национальных сборных — AFC Nations League (Лига наций АФК). Инициатива направлена на дальнейшее развитие футбола среди национальных команд Азии, а также на формирование более упорядоченной и стабильной системы международных матчей. Формат соревнований, этапы реализации и конкретные сроки проведения будут официально объявлены после обсуждения в профильных комитетах АФК.
Состоялся Кубок Узбекистана по современному пятиборью
В Андижане прошли соревнования Кубка Узбекистана по современному пятиборью среди спортсменов различных возрастных категорий. Турнир, который проходил в спортивной школе № 2 города Андижана, собрал участников из разных регионов страны. За соревнованиями наблюдал тренерский штаб и по итогам выступлений отметил спортсменов, показавших высокие результаты, в качестве кандидатов в национальную сборную на новый сезон.