Кун дайжести: Дзюдочиларимиздан муваффақиятли старт, икки ҳамюртимиз ФИE эътирофида, Албанияда таэквондочиларимиздан ёрқин натижа
Ёш дзюдочиларимиз жаҳон чемпионатини 2 та медаль билан бошлашди
Перу пойтахти Лима шаҳрида дзюдо бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатининг дастлабки куни ортда қолди. Унда Ўзбекистон терма жамоаси 2 та бронза медалига сазовор бўлди. -60 кг вазн тоифасидаги йигитлар баҳсида Самариддин Қўчқоров, қизлар ўртасидаги -48 кг вазн тоифасида эса Лазиза Ҳайдарова шоҳсупанинг учинчи поғонасига кўтарилишди.
Дилором Турдиқулова ва Гулистан Пердибаева FIE томонидан эътироф этилди
Халқаро қиличбозлик федерацияси (FIE) йил якунлари бўйича энг яхшиларни маълум қилди. Қувонарлиси, улар орасида 2 нафар ҳамюртимизни учратиш мумкин. Ҳакамлик борасида улкан ютуқларга эришиб бораётган Дилором Турдиқулова шпага йўналишида айни пайтдаги энг яхши 3 ҳакамдан бири сифатида эътироф этилди. Шунингдек, сабля бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон рейтинги пешқадами, Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Гулистан Пердибаева мазкур йўналишда энг яхши спортчи сифатида қайд этилди.
Таэквондочиларимиз “Albania Open” турнирида 15 та медаль қўлга киритишди
Тирана шаҳрида таэквондо WТ бўйича “Albania Open” мусобақаси ўтказилди. G1 тоифасидаги мусобақада иштирок этган Ўзбекистон терма жамоаси 10 та олтин, 1 та кумуш ва 4 та бронза, жами 15 та медалга сазовор бўлди. Шубҳасиз, ушбу натижа билан спортчиларимиз умумжамоа ҳисобида энг яхши натижани қайд этишди. Мазкур турнирдаги иштирок орқали жамоамизнинг жаҳон чемпионати олдидан тайёргарлиги кўздан кечириб олинди.
Волейболчи қизларимиз халқаро турнирда кумуш медални қўлга киритишди
Пойтахтимиздаги Олимпия шаҳарчасида волейбол бўйича “CAVA Women’s Volleyball Championship 2025” турнири ўтказилди. Минтақадаги энг кучли аёллар терма жамоалари ўртасидаги турнир финалида Ўзбекистон ва Эрон жамоалари олтин медаллар учун кураш олиб боришди. Беллашувда меҳмонларнинг қўли баланди келди ва ҳамюртларимиз кумуш медаллар билан тақдирланишди.

Promising Start for Uzbekistan’s Young Judokas at the World Championships
The World Junior Judo Championships kicked off in Lima, Peru, with a strong performance from Uzbekistan’s team. On the opening day, our athletes claimed two bronze medals. Samariddin Kuchkarov finished third in the men’s 60 kg category, while Laziza Khaydarova earned bronze in the women’s 48 kg division.
FIE Honors Two Uzbek Women
The International Fencing Federation (FIE) announced its annual awards, recognizing the world’s top performers. Two Uzbek representatives were among the honorees. Esteemed referee Dilorom Turdikulova was named one of the top three épée judges globally, while Gulistan Perdibaeva — the world’s No. 1 youth sabre fencer — was awarded Best Athlete of the Year in her discipline.
Uzbek Taekwondo Team Shines at “Albania Open”
In Tirana, Uzbekistan’s taekwondo team delivered an impressive performance at the G1-ranked “Albania Open.” Our athletes captured a total of 15 medals — 10 gold, 1 silver, and 4 bronze — securing first place in the overall team standings. The competition served as a valuable test ahead of the upcoming World Championships.
Volleyball Team Wins Silver at CAVA Championship
The CAVA Women’s Volleyball Championship 2025 concluded at the Olympic Town in Tashkent. Competing against the region’s top national teams, Uzbekistan reached the final, where they faced Iran. After an intense match, the visiting team claimed victory, leaving Uzbekistan with a well-deserved silver medal.