Расмийлар АҚШ Президентининг махсус вакилини Олимпия шаҳарчаси билан таништиришди
Мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Америка Қўшма Штатлари Президентининг глобал шерикликлар бўйича махсус вакили Паоло Замполлини Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбарияти иштирокида Олимпия шаҳарчаси ҳамда Миллий футбол марказига ташриф буюрди.
Ўзбекистон Президентининг ташаббуси асосида бунёд этилган Олимпия шаҳарчасига ташриф буюрган Паоло Замполлини шаҳарча ҳудудидаги муҳташам спорт иншоотлари билан яқиндан танишди.
Халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берувчи Олимпия шаҳарчасида келгусида нуфузли спорт мусобақаларини ўтказиш имконияти ҳамда Ўзбекистоннинг спорт мамлакати сифатида дунёга танилишидаги аҳамиятини юксак эътироф этди.
Шунингдек, Давлатимиз раҳбари ташаббуслари асосида
Мустақиллик байрами арафасида фойдаланишга топширилган Миллий футбол марказида бунёд этилган стадионлар, ўқув бинолари, спорт заллари билан танишди.
Мажмуада профессионал футболчи ва мутахассисларни тайёрлаш учун ташкил этилган Футбол мутахассисларини тайёрлаш ва илмий-тадқиқот маркази, Футбол терма жамоалари тайёргарлик маркази, Республика футбол академияси, Спорт тиббиёти ва реабилитация марказлари фаолиятини юқори баҳолади.

30 Августа 2025 1704
Находящийся в нашей стране с рабочим визитом специальный посланник Президента Соединённых Штатов Америки по вопросам глобального партнёрства Паоло Замполли в сопровождении руководства Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета и Ассоциации футбола Узбекистана нанёс визит в Олимпийский городок и Национальный футбольный центр.
Паоло Замполли, посетивший Олимпийский городок, возведённый по инициативе Президента Узбекистана, подробно ознакомился с современными спортивными сооружениями, расположенными на его территории.
Господин Замполли высоко оценил значение Олимпийского городка, который полностью соответствует международным стандартам и в будущем позволит проводить престижные спортивные соревнования, а также способствует укреплению имиджа Узбекистана как спортивной державы.
Кроме того, гость осмотрел Национальный футбольный центр, введённый в эксплуатацию накануне Дня независимости по инициативе Главы нашего государства, и ознакомился со стадионами, учебными корпусами и спортивными залами комплекса.
Особо была отмечена деятельность Центра подготовки и научных исследований в сфере футбола, Центра подготовки национальных сборных, Республиканской футбольной академии, а также Центров спортивной медицины и реабилитации, созданных для подготовки профессиональных футболистов и специалистов.