Грецияда спорт курашлари бўйича жаҳон чемпионати якунланди
Грециянинг Афина шаҳрида спорт курашлари бўйича U17 ёш тоифасидаги жаҳон чемпионати ниҳоясига етди. Мусобақанинг сўнгги кунида эркин курашчиларимиз Улуғбек Рашидов (-51 кг) кумуш, Миржалол Мукаммилов (-45 кг) эса бронза медалини қўлга киритишди. Шу тариқа, Ўзбекистон терма жамоаси уч йўналишда жами 5 та олтин, 3 та кумуш ва 1 та бронза медалларини жамғарди.
Енгил атлетикачиларимиз Қозоғистондаги мусобақада муваффақиятли қатнашишди
Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳрида енгил атлетика бўйича халқаро турнир бўлиб ўтди. Бутунжаҳон енгил атлетика федерациясининг (World athletics) тақвимидан ўрин олган бронза даражадаги мусобақада 14 мамлакатдан ташриф буюрган спортчилар ғолиблик учун баҳс олиб боришди. Хусусан, Ўзбекистон терма жамоаси асосий таркиб билан иштирок этиб, 7 та олтин, 6 та кумуш ва 6 та бронза медалларини қўлга киритди.
Cингапурда сув спорти турлари бўйича жаҳон чемпионати ниҳоясига етди
Цингапур мезбонлик қилган сув спорти турлари бўйича дунё биринчилиги якунланди. 200 дан ортиқ мамлакат вакиллари иштирок этган мусобақада Хитой 15 та олтин, 12 та кумуш ва 10 та бронза медаллари билан умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллади. Шунингдек, кучли учликдан Австралия (13-7-8) ва АҚШ (10-11-11) жамоалари ўрин эгаллаган.
Осиё Олимпия кенгаши Президентлигига номзод маълум
Хабар берганимиздек, келаси йилнинг 26 январь куни Тошкент Осиё Олимпия кенгашининг (ООК) Бош Ассамблеясига мезбонлик қилади. Унинг кун тартибидаги асосий масалалардан бири ташкилотга янги раҳбар сайлаш ҳисобланади. «Insidethegames» нашрининг маълум қилишича, Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси биринчи вице-президенти, Қатар Олимпия қўмитаси Президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний ушбу сайловда ягона номзод сифатида эътироф этилган.

The World Junior Wrestling Championships (U17) have come to an end in Athens, Greece. On the final day of competition, Uzbekistan’s freestyle wrestlers claimed two medals: Ulugbek Rashidov (- 51 kg) won silver, while Mirjalol Mukammilov (- 45 kg) secured bronze. Overall, Team Uzbekistan earned 5 gold, 3 silver, and 1 bronze medal.
Uzbek Athletes Shine at International Athletics Tournament in Kazakhstan
Almaty, Kazakhstan, hosted an international athletics tournament included in the World Athletics competition calendar. Athletes from 14 countries took part. Represented by its main squad, Team Uzbekistan achieved remarkable results, winning 7 gold, 6 silver, and 6 bronze medals.
World Aquatics Championships Held in Singapore
The World Aquatics Championships concluded in Singapore, with athletes from over 200 nations competing. China topped the overall medal table with 15 gold, 12 silver, and 10 bronze medals. Australia (13–7–8) and the USA (10–11–11) completed the top three.
Candidate Announced for Presidency of the Olympic Council of Asia
As reported earlier, on 26 January next year, Tashkent will host the General Assembly of the Olympic Council of Asia (OCA). One of the key agenda items will be the election of a new OCA President. According to Insidethegames, the sole candidate for this position is Sheikh Joaan bin Hamad Al Thani, First Vice-President of the Association of National Olympic Committees and President of the Qatar Olympic Committee.