“Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақасига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
17 май куни ўзбек спортида янги саҳифа очиши кутилаётган “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” оммавий спорт мусобақасига старт берилади. Бугун Миллий Олимпия қўмитасида унга бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда спикерлар Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамда МОҚ раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов мусобақа ҳақида батафсил маълумот беришди.
Унга кўра, беллашувлар дзюдо, бокс, таэквондо ВТ, оғир атлетика, юнон-рум кураши, эркин кураш (йигитлар ва қизлар), енгил атлетика, стол тенниси, бадиий гимнастика, 3х3 баскетбол спорт турларида 15-17 ёш оралиғида ташкил этилади. Мусобақада белгиланган ёш тоифасидаги исталган ўғил-қизлар иштирок этишлари мумкин. Анжуманда спикерлар нега айнан мазкур спорт турлари танлаб олингани, рўйхатдан ўтиш тартиби, ғолиб ва совриндорларни рағбатлантириш ва уларга бериладиган имтиёзлар, мусобақа низоми борасида батафсил маълумот беришди.
Мусобақалар уч босқичда ташкил этилиб, ёшлар дастлаб минтақа, сўнг ҳудуд ва йил якунида Республика босқичида беллашишади. Якуний босқич Президент Олимпиадаси номи билан аталиб, унда ғалаба қозонган спортчилар кўплаб имтиёзлар, катта миқдордаги моддий мукофотларга эга бўлишади.
Анжуман давомида расмийлар селекцион характердаги мазкур мусобақага оид бошқа қизиқарли маълумотлар ҳақида ҳам тўхталиб ўтишди.

Состоялась пресс-конференция, посвященная соревнованиям "Олимпийские вершины Нового Узбекистана"
17 мая в Узбекистане стартует массовое спортивное соревнование «Олимпийские вершины Нового Узбекистана», которое обещает открыть новую страницу в истории отечественного спорта. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая этому событию.
На вопросы журналистов отвечали заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов и заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, которые подробно рассказали об организации состязаний.
Соревнования пройдут среди юношей и девушек в возрасте от 15 до 17 лет по следующим видам спорта: дзюдо, бокс, таэквондо (WT), тяжёлая атлетика, греко-римская и вольная борьба, лёгкая атлетика, настольный теннис, художественная гимнастика и баскетбол 3x3. Принять участие может любой желающий, подходящий по возрасту. Спикеры объяснили, почему были выбраны именно эти виды спорта, как пройти регистрацию, что ждёт победителей и призёров, а также ознакомили присутствующих с правилами проведения турнира.
Соревнования будут проходить в три этапа: сначала на уровне районов, затем в областях, а финал состоится в конце года на республиканском уровне под названием «Президентская Олимпиада». Победителей финального этапа ждут большие льготы и другие ценные награды.
Также на пресс-конференции были озвучены другие интересные подробности об этом важном и масштабном спортивном проекте, который носит селекционный характер.