Ўзбекистон Президенти халқаро спорт ташкилотлари раҳбарларини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бутунжаҳон сузиш федерацияси раҳбари, Осиё Олимпия кенгаши бош директори Ҳусайн ал-Мусаллам ва Миллий олимпия қўмиталари ассоциацияси биринчи вице-президенти Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Сонийни қабул қилди.
Спорт соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, олимпия ҳаракатини қўллаб-қувватлаш, мамлакатимизда профессионал ва оммавий спортни ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратишнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Шайх Жавъан бин Ҳамад Ол Соний Ўзбекистон етакчисига Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Сонийнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ушбу халқаро спорт ташкилотлари билан амалий ҳамкорлик юксак даражага кўтарилгани мамнуният билан қайд этилди.
Бутунжаҳон сузиш федерацияси билан шерикликни мустаҳкамлаш, мутахассислар тайёрлаш бўйича дастурларни амалга ошириш, шунингдек, Ўзбекистонда сув спорти турлари учун замонавий ва ҳаммабоп инфратузилма яратишга алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимизда йирик халқаро мусобақалар, Осиё Олимпия кенгаши Ассамблеяси йиғилиши ва Олимпия қўмиталари ассоциациясининг йирик тадбирларини ўтказиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана принял руководителей международных спортивных организаций
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял главу Всемирной федерации плавания, генерального директора Олимпийского совета Азии Хусейна Аль-Мусаллама и первого вице-президента Ассоциации национальных олимпийских комитетов Шейха Джоаана бин Хамада Аль Тани.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в спортивной сфере, поддержки олимпийского движения и создания условий для развития профессионального и массового спорта в нашей стране.
В начале встречи Шейх Джоаан бин Хамад Аль Тани передал лидеру Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Эмира Катара шейха Тамима бин Хамада Аль Тани.
С удовлетворением был отмечен достигнутый высокий уровень практического взаимодействия с указанными международными спортивными организациями.
Особое внимание уделено укреплению партнёрства со Всемирной федерацией плавания, реализации программ по подготовке специалистов, а также созданию в Узбекистане современной и доступной инфраструктуры водных видов спорта.
Обсуждены также вопросы проведения в нашей стране крупных международных соревнований, заседания Ассамблеи Олимпийского совета Азии и крупных мероприятий Ассоциации олимпийских комитетов.