Олимпия ҳаракати ва сув спорти турлари ривожини янги босқичга олиб чиқиш йўлида муҳим қадам ташланди
World Aquatics Prezidenti, Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Бош директори Ҳусайн Ал Мусаллам, Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияси биринчи (МОҚА) вице-президенти, Қатар МОҚ Президенти Шайх Жоаан Ол Сони, ООК вице-президенти Тани Абдулрахмон Ал Кувари бошчилигидаги делегация бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида меҳмон бўлди ва юртимизда олимпия ҳаракати, сув спорти турлари ривожини янги босқичга олиб чиқиш мавзусида учрашув ўтказилди.
Унда Ўзбекистон томонидан Спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ООК вице-президенти Отабек Умаров, Касаба уюшмалари федерацияси кенгаши раиси, Узбекистан ақуатисс федерацияси раҳбари Қудратилла Рафиков иштирок этишди.
Суҳбат давомида мартабали меҳмонлар юртимизнинг спорт соҳасида улкан ютуқларга эришиб бораётгани халқаро доирада катта қизиқишга сабаб бўлаётгани, мамлакатимиз билан ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришдан мамнун бўлишларини билдирдилар.
Учрашувда сув спорти турларини ривожлантириш борасидаги устувор режалар кўриб чиқилди. Хусусан, халқаро семинар ва курслар орқали маҳаллий мутахассисларнинг малакаларини ошириш, спортчиларни йирик мусобақаларга тайёрлашда замонавий методикалардан фойдаланиш каби мавзулар муҳокама қилинди.

Важный шаг в развитии Олимпийского движения и водных видов спорта в Узбекистане
НОК Узбекистана посетила высокопоставленная делегация, в состав которой вошли президент World Aquatics и генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА) Хусейн Аль-Мусаллам, первый вице-президент Ассоциации Национальных Олимпийских комитетов (АНОК) и президент НОК Катара шейх Жоаан Аль-Тани, а также вице-президент ОСА Тани Абдулрахмон Аль-Кувари.
От узбекской стороны во встрече приняли участие министр спорта Адхам Икрамов, первый заместитель председателя НОК, вице-президент ОСА Отабек Умаров, председатель Совета Федерации профсоюзов и глава Федерации Uzbekistan Aquatics Кудратилла Рафиков.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы развития олимпийского движения и водных видов спорта в Узбекистане. Гости отметили растущий интерес к успехам узбекского спорта на международной арене и выразили удовлетворение активным укреплением сотрудничества с нашей страной.
Особое внимание было уделено планам по развитию водных видов спорта. В числе ключевых направлений названы повышение квалификации специалистов через международные семинары и курсы, а также внедрение современных методик подготовки спортсменов к крупнейшим соревнованиям.