Ўзбекистон ўқ отиш спорти федерациясининг конференцияси ўтказилди
Бугун Ўзбекистон ўқ отиш спорти федерациясининг навбатдан ташқари конференцияси бўлиб ўтди. Унда Мудофаа ва Спорт вазирликлари, Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти ва федерация раёсати аъзолари иштирок этишди.
Расмийлар Президентимиз томонидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш, ушбу спорт турида Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланмалар олиш устувор вазифалардан эканини таъкидлашди. Шундан келиб чиққан ҳолда федерация раҳбарияти таркиби қайта шакллантирилди.
Унга кўра, Рамиз Еналиев, Акбар Каримов ҳамда Ҳусан Ботиров федерация раиси ўринбосари лавозимига сайланишди. Шунингдек, федерациянинг назорат-тафтиш ҳайъати, ҳудудий бўлимлари раҳбарлари ва Ижроия қўмитаси аъзолари ҳам тасдиқланди.
Йиғилиш давомида федерациянинг бўлажак Осиё ва Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси муҳокама қилиниб, бу борада амалга ошириладиган вазифалар белгилаб олинди. Қолаверса, янги Олимпия циклига пухта тайёргарлик кўриш юзасидан Мудофаа ва Спорт вазирлиги ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Состоялась конференция Федерации стрелкового спорта
Сегодня состоялась внеочередная конференция Федерации стрелкового спорта Узбекистана. В мероприятии приняли участие руководители Министерств обороны и спорта, Национального олимпийского комитета, а также официальные лица Федерации.
В ходе конференции было отмечено, что ключевыми задачами являются выполнение поручений Президента, озвученных на видеоселекторном совещании, а также получение лицензий на летние Олимпийские игры 2028 года в Лос-Анджелесе. В связи с этим был пересмотрен состав руководства Федерации.
Заместителями председателя организации избраны Рамиз Еналиев, Акбар Каримов и Хусан Ботиров. Также обновлён состав контрольно-ревизионной комиссии, руководителей региональных подразделений и Исполнительного комитета.
Кроме того, участники обсудили подготовку Федерации к предстоящим Азиатским и Олимпийским играм, определив приоритетные направления работы. В рамках конференции между Министерствами обороны и спорта был подписан меморандум о сотрудничестве для обеспечения эффективной подготовки к новому Олимпийскому циклу.