МОҚ раҳбарияти Халқаро қиличбозлик федерацияси Бош котиби билан устувор режаларни муҳокама қилди
Бугун МОҚ раҳбарияти Халқаро қиличбозлик федерацияси (FIE) ва Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова билан учрашув ўтказди. Унда 14-16 февраль кунлари Тошкент шаҳрида ўтадиган рапира йўналиши бўйича ёшлар ўртасидаги Жаҳон кубогига олиб борилаётган тайёргарлик, халқаро ташкилот билан ҳамкорликнинг янги босқичлари ва юртимизда ушбу спортни янада ривожлантиришга оид масалалар муҳомака қилинди.
Бугунги кунги келиб, бўлажак мусобақада қатнашиш учун 15 давлатдан 69 нафар спортчи рўйхатдан ўтказилган. Суҳбатда терма жамоалар ва FIE вакиллари учун қулай шароитлар яратиш, турнирни юқори савияда ўтказиш бўйича қатор масалалар кўриб чиқилди.
Шунингдек, учрашувда 2027 йил пойтахтимизда ўтказиладиган катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига тайёргарлик, FIE билан янги лойиҳаларни йўлга қўйиш борасидаги режалар ҳам муҳокама қилинди.

Руководство НОК обсудило перспективные планы с Генеральным секретарем Международной федерации фехтования
Сегодня руководители НОК провели встречу с Генеральным секретарем Международной федерации фехтования (FIЕ) и Федерации фехтования Узбекистана Гульнарой Саидовой. В ходе встречи была обсуждена подготовка к этапу молодежного Кубка мира по фехтованию на рапирах, который пройдет 14-16 февраля в г.Ташкент, а также рассмотрены вопросы дальнейшего сотрудничества и развития этого вида спорта в нашей стране.
К настоящему времени для участия в Кубке мира зарегистрированы 69 спортсменов из 15 стран. Во время беседы были затронуты такие важные вопросы, как создание необходимых условий для сборных команд и представителей FEI и организация соревнования на высшем уровне.
Также, в ходе встречи обсуждалась подготовка к чемпионату мира среди взрослых, который пройдёт в 2027 году в Ташкенте и реализация новых проектов совместно с FIE.