Спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг янги режалари ўрганилди
МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ) атлетларимизни йирик мусобақаларга тайёрлашда муҳим аҳамиятга эга. Бугун МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов РСТИАМда олиб борилаётган сўнгги ўзгаришлар билан танишди. Мутасаддиларга Марказ директори Камол Сирожитдинов ҳамроҳлик қилди.
Ўрганиш давомида янгича қиёфа очиб, замонавий техниклар билан жиҳозланган реабилитация бўлимига алоҳида эътибор қаратилди. Бу ерда спортчиларимизнинг мусобақадан кейинги тикланиши учун барча шароитлар яратилиб, малакали мутахассислар бириктирилган. Шунингдек, лаборатория, стационар, илмий-тадқиқот бўлимларининг фаолияти ҳам кўздан кечирилди. Спортчиларга ўз вақтида керакли тиббий ёрдамни кўрсатиш мақсадида хирургия ва реанимация бўлимлари ҳам ташкил этилиши кўзда тутилган. К.Сирожитдинов МОҚ раҳбариятини мазкур лойиҳа борасидаги режалар билан таништирди.
Қайд этиш жоиз, режа асосида бугун оғир атлетика бўйича Ўзбекистон терма жамоаси янги мавсум олдидан чуқурлаштирилган тиббий текширувдан ўтди. Расмийлар спортчиларимиз билан навбатдаги мусобақаларга тайёргарлик, атлетларимизнинг олдиларига қўйган мақсадлари, уларнинг саломатлиги ҳақида суҳбатлашиб, барчаларига омад тилаб ўтишди.

Изучены новые планы научно-практического Центра спортивной медицины
Республиканский научно-практический Центр спортивной медицины (РНПЦСМ) при НОК играет важную роль в процессе подготовки отечественных атлетов на крупные соревнования. Сегодня первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов ознакомились с проводимой работой в РНПЦСМ. Руководителей сопровождал директор Центра Камол Сирожитдинов.
В ходе визита было уделено особое внимание отделу реабилитации, который недавно был реконструирован и оснащен современной техникой. Тут созданы все необходимые условия для восстановления спортсменов после соревнований и прикреплены опытные специалисты. Также, руководители подробно ознакомились с деятельностью лаборатории, стационара и научно-исследовательского отдела. Помимо этого, планируется создать хирургическое и реанимационное отделения для оказания своевременной медицинской помощи спортсменам. К.Сироджитдинов ознакомил руководство НОК с планами этого проекта.
Следует отметить, что сегодня согласно плану представители сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике прошли углубленное медицинское обследование. Официальные лица провели беседу со спортсменами о подготовке к следующим соревнованиям, об их целях, здоровье и пожелали им удачи.