Ўзбекистон ўқ отиш федерациясига янги раҳбар сайланди
Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон ўқ отиш спорти федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Федерацияга янги раҳбар сайланиб, янги Олимпия цикли учун режалар кўриб чиқилган мазкур тадбирда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Отабек Умаров бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, Мудофаа вазирлиги ва мамлакат ўқ отиш федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўқ отиш спорт турларини янада ривожлантириш ва оммалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 381-сон Қарорининг моҳияти инобатга олинган ҳолда федерация фаолиятини янада кучайтириш талаб этилар эди. Шундан келиб чиққан ҳолда конференция иштирокчилари Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси раислигига Мудофаа вазири, генерал-майор Халмухамедов Шухрат Ғайратджанович номзодини илгари суришди. Номзод делегатлар томонидан бир овоздан маъқулланди ва Ш.Халмухамедов мамлакат ўқ отиш федерацияси раиси лавозимига сайланди.
Шухрат Ғайратджанович билдирилган ишончни оқлашга, мамлакатимизда ушбу спорт оммавийлигини янада ошириш ва олий спортда мерганларимиз улкан ютуқларга эришиши учун бор куч-ғайратини сафарбар қилишини билдирди.
Шундан сўнг Ўзбекистон ўқ отиш федерациясининг Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси кўриб чиқилди. Унда спортчиларимизни литсензион мусобақаларга тайёрлаш, терма жамоа моддий техник-базасини янада яхшилаш борасида тавсиялар илгари сурилиб, бу борада амалга оширилиши лозим бўлган ишлар белгилаб олинди.

24 Декабря 2024 2230
В Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации стрелкового спорта Узбекистана. На совещании был избран глава Федерации и рассмотрены планы на новый Олимпийский цикл. В заседании приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым, представители Министерства обороны и Федерации стрелкового спорта страны.
Учитывая суть Постановления Президента Республики Узбекистан № 381 ”О мерах по дальнейшему развитию и популяризации стрелковых видов спорта”, необходимо было дальнейшее усиление деятельности Федерации. Исходя из этого, участники конференции на пост председателя Федерации стрелкового спорта Узбекистана выдвинули кандидатуру Министра Обороны, генерал-майора Халмухамедова Шухрата Гайратджановича. Данная кандидатура была единогласно одобрена делегатами и Ш.Халмухамедов был избран главой Организации.
Избранный на эту ответственную должность Шухрат Гайратджанович отметил, что он приложит все необходимые усилия для дальнейшего повышения популяризации этого вида спорта в нашей стране и для того, чтобы отечественные спортсмены добились больших успехов.
После этого был рассмотрен план Федерации по подготовке к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. В совещании были выдвинуты рекомендации по подготовке узбекских стрелков к лицензионным соревнованиям, дальнейшему совершенствованию материально-технической базы сборной, определена работа, которая должна быть проведена в этом направлении.