Жаҳон чемпионатларида шоҳсупага кўтарилган ёш атлетларимиз тақдирланишди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 апрелдаги “Маъмурий ислоҳотлар доирасида ёшлар сиёсати ва спорт соҳасида давлат бошқарувини самарали ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 114-сон Қарорига биноан ҳар йили Олимпия ва Паралимпия спорт турлари бўйича ўсмирлар, ёшлар ва катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида совриндор бўлган спортчилар ҳамда уларни тайёрлаган мураббийлар бир марталик пул мукофотлари билан тақдирланишади. Бугун пойтахтимиздаги Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида дунё биринчиликларида шоҳсупага кўтарилган ёш атлетларимиз ва уларнинг тренерларига пул мукофотлари топширилди.
Тадбирда Ўзбекистон Респубилкаси Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, ёш спортчиларимиз ҳамда уларнинг устозлари иштирок этишди. Маросим аввалида сўз олган расмийлар ўзбек спортининг келажаги бўлган ёшларимизни эришган муваффақиятлари билан қутлаб, уларга катталар ўртасидаги дунё биринчиликлари ва Олимпия ўйинларида ҳам шоҳсупага кўтарилишларини тилашди.
Шундан сўнг жаҳон чемпионатларида шоҳсупага кўтарилган 45 нафар спортчи ва уларнинг мураббийларига пул мукофотларининг сертификатлари тақдим этилди. Президент қарорига мувофиқ, олтин, кумуш ва бронза медали соҳиблари мос равишда 3500, 1750 ва 875, уларни тайёрлаган тренерлар эса 2000, 1000 ва 500 АҚШ доллари миқдорида тақдирланишди.

20 Декабря 2024 1625
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 апреля 2023 года №114 "О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере молодежной политики и спорта в рамках административных реформ" ежегодно вручаются разовые денежные призы спортсменам, занявшим призовые места на чемпионатах мира среди юниоров, молодежи и взрослых по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, а также, их наставникам. Сегодня в столичном музее "Олимпийской и паралимпийской славы" были награждены наши юные спортсмены и их тренеры, которые в этом году достойно защитили честь страны на чемпионатах мира и заняли призовые места.
В мероприятии приняли участие заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов, молодые атлеты и их наставники. Выступая в начале церемонии, официальные лица поздравили спортсменов, которые являются будущим узбекского спорта и пожелали им завоевать такие же успехи на чемпионатах мира среди взрослых и Олимпийских играх.
После этого 45 юным спортсменам поднявшимся на пьедестал почета на чемпионатах мира, а также, их тренерам, были вручены сертификаты денежных призов. Согласно Постановлению Президента золотые, серебряные и бронзовые призеры награждены по 3500, 1750 и 875 долларов США соответственно, а тренеры, которые их подготовили, - по 2000, 1000 и 500 долларов США.