Ўрганиш ишларида Қорақалпоғистон Республикаси навбатдаги манзил бўлди
Спорт соҳаси расмийларининг ўрганиш ишлари мамлакатимизнинг шимолий ҳудудларида давом этмоқда. Бугун мутасаддилар Қорақалпоғистон Республикасидаги спорт таълим муассасаларини кўздан кечирдилар. Сафар давомида расмийларга Қорақалпоғистон Республикаси Спорт вазири Адилбек Алланазаров ҳамроҳлик қилди.
Дастлабки манзил қорақалпоқ ва ўзбек спортига кўплаб иқтидорли ёшларни етиштириб берган Нукус Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази бўлди. Иш муассаса фаолияти ва унинг моддий-техник базасини ўрганиш билан бошланди. Шундан сўнг у ерда таълим олаётган ёш ўқувчилар билан учрашиб, дарс жараёнлари, уларнинг режалари борасида суҳбатлашилди.
Қайд этиш жоиз, қорақалпоқ замини дзюдо, спорт курашлари, қиличбозлик, оғир атлетика каби йўналишларда асосий терма жамоага кучли атлетларни етиштириб берган. Шу боис, мазкур спорт турларига ихтисослашган Хўжайли туман спорт мактаби, Нукус олий спорт ҳамда яккакураш турларига ихтисослашган спорт мактаблари ҳам кўздан кечирилди.
Ўрганиш ишлари якунида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаев, Вазирлар Кенгаши раиси Фарҳод Эрманов ва соҳа мутасаддилари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда ҳудудий федерацияларнинг иш фаолиятини кучайтириш, жамоавий спорт турларига ҳам эътибор қаратиш, янги Олимпия циклида терма жамоа таркибига номзод спортчиларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш каби мавзуларда маслаҳат берилди ва бу борада маҳаллий мутахассисларнинг таклиф ва тавсиялари тингланди.

13 Декабря 2024 2153
Исследовательская деятельность официальных лиц спортивной сферы переместилась в северные регионы нашей Республики. Сегодня рабочая группа состоящая из руководства Министерства спорта и НОК посетили спортивные образовательные учреждения Республики Каракалпакстан. Во время поездки их сопровождал Министр спорта Республики Каракалпакстан Адилбек Алланазаров.
Сперва руководители нанесли визит в Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта города Нукус, где воспитывались многие именитые узбекские и каракалпакские атлеты. В ходе пребывания представители рабочей группы изучили материально-техническую базу Центра, провели беседу с учениками об их занятиях и планах на будущее.
Следует отметить, что многие представители основного состава сборной Узбекистана по таким видам спорта, как, дзюдо, спортивная борьба, фехтование, тяжелая атлетика являются уроженцами этого региона. В связи с этим была рассмотрена деятельность спортивной школы, специализирующаяся по этим видам спорта Ходжейлинского района, школу высшего спортивного мастерства, а также, специализированную школу по спортивным единоборствам.
В конце исследований состоялась встреча, где присутствовали Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Фарход Эрманов и специалисты отрасли. В ходе собрания были даны рекомендации относительно усиления рабочего процесса в Федерациях, уделения внимания к командным видам спорта, социальной поддержки спортсменов, являющихся потенциальными кандидатами в состав сборной в новом Олимпийском цикле и выслушаны мнения и предложения местных экспертов по данным направлениям.