Федерация ва ассоциацияларнинг янги Олимпия даврига тайёргарлик режалари тақдимоти давом этади. Навбатдаги манзил Ўзбекистон дзюдо федерацияси бўлди.
Мутасаддилар даставвал дзюдо спортининг истиқболли режалари билан танишишди. Тақдимотни федерация раиси Азизжон Камилов ўтказди. Бунда ушбу спортнинг оммавийлигини оширишдан тортиб, асосий жамоага номзод полвонларни саралаб олиш методикаси, пойтахтимизда мунтазам “Катта дубулға” каби нуфузли мусобақаларни ўтказиш, терма жамоаларга янада кўпроқ хорижлик кучли мутахассисларни жалб қилиш каби мавзулар батафсил кўриб чиқилди. Шунингдек, ҳар бир вазн тоифасида ички рақобатни янада кучайтириш, бир хил савияга эга таркибларни шакллантириш каби таклифлар илгари сурилди.
Шундан сўнг расмийлар Ўзбекистон теннис федерацияга ташриф буюришди. Қайд этиш жоиз, сўнгги Олимпия ўйинларида ушбу спорт турида делегациямиз лицензия қўлга кирита олмади. Суҳбат давомида терма жамоада авлодлар алмашинуви сабаб шундай ҳолат юзага келгани таъкидланди. Ҳозирда бир қатор истеъдодли ракетка усталари етишиб чиқаётгани, улар жаҳон рейтингида юқори поғоналарга кўтарилаётгани қўшимча қилинди.
Ўрганиш ишлари давомида расмийлар ҳар икки федерациянинг моддий-техник базасини кўздан кечиришди. Якунда терма жамоаларни замонавий инвентарлар билан таъминлаш бўйича мутахассислардан фикрлар олинди ва тайёрланадиган Президент қарори лойиҳасига таклиф киритилиши билдирилди.

В центре внимания планы Федераций дзюдо и тенниса
Презентация планов Федераций и Ассоциаций по подготовке к новому Олимпийскому циклу продолжается. Очередной локацией стала Федерация дзюдо Узбекистана.
Официальные лица сначала ознакомились с перспективными планами развития спорта дзюдо. Презентацию провёл председатель Федерации Азизжон Камилов. Были подробно рассмотрены такие темы, как повышение популярности этого вида спорта, методика отбора кандидатов в основную сборную, проведение в нашей столице таких престижных соревнований, как организуемый в нашей стране на постоянной основе “Большой шлем”, привлечение в команды ещё большего числа сильных зарубежных специалистов. Были также выдвинуты такие предложения, как дальнейшее усиление внутренней конкуренции в каждой весовой категории, формирование отрядов с одинаковым уровнем составов.
Затем специалисты посетили Федерацию тенниса Узбекистана. Стоит отметить, что отечественная делегация не смогла завоевать лицензию в этом виде спорта для участия в ОИ Париж-2024. В ходе беседы было отмечено, что причиной этому является смена поколений в сборной. Добавлено, что на сегодняшний день воспитывается ряд талантливых мастеров большой ракетки, которые улучшают свои позиции в мировом рейтинге.
В ходе исследования официальные лица осмотрели материально-техническую базу обеих Федераций. В заключение были получены отзывы специалистов по обеспечению сборных современным инвентарём, было заявлено, что будет внесено предложение в подготавливаемый проект Постановления Президента.