Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаларининг муҳокамалари бошланди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида федерация ва ассоциациялар масъуллари билан яқин давр учун режалар ҳамда уларни амалга ошириш механизмига бағишланган йиғилиш ўтказилди. Тадбирда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, шунингдек, Спорт вазирлиги, МОҚ ва спорт федерациялар ҳамда ассоциациялар раҳбарлари ва масъуллари иштирок этишди.
Йиғилиш аввалида Адҳам Илҳамович ихтисослаштирилган спорт мактабларининг фаолиятини тубдан ислоҳ қилиш, уларнинг асосида вилоятларда Олимпия тайёргарлик базаларини ташкил этиш бўйича ўз фикрларини билдирди. Қолаверса, федерациялар масъулларига кучли хорижлик мураббийларни жалб қилиш, улар билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш, ҳудудлар билан ишлаш бўйича вертикал тизим жорий қилиш, жойлардаги мавжуд инфратузилмани ўрганиш, бўйича топшириқ берди.
Шунингдек, Отабек Муҳаммадалиевич янги Олимпия циклига Муҳтарам Президентимиз ва МОҚ раиси Шавкат Мирзиёевнинг ишончларини оқлаган ҳолда муносиб ҳозирлик кўриш лозимлиги, Осиё ва Олимпия ўйинларига тайёргарликни янада кучайтириб, Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ўйинларида кучли ўнликдан жой олиш белгиланганини таъкидлади. Бунинг учун барча федерациялар ва терма жамоаларга ҳозирдан тайёргарликни бошлаш, селекция, фармакология, диетология каби жиҳатларга ҳам алоҳида аҳамият қаратиш бўйича тавсиялар берилди.
Кун тартибига асосан муҳокама давомида Ўзбекистон таэквондо WT ассоциациясининг яқин 2 ва 4 йиллик учун мўлжалланган режаларининг тақдимоти ўтказилди. Унда ассоциация раиси Шерзод Ташматов комплекс мусобақаларга тайёргарлик, ушбу спорт оммавийлигини ошириш, терма жамоаларнинг самарадорлигини кучайтириш ва уларни асосий стартларга пухта тайёрлаш каби йўналишлар ҳақида батафсил маълумот берди.
Йиғилишда келаси ҳафтадан ҳар куни 2 тадан федерация билан терма жамоаларнинг базаларига ташриф буюрган ҳолда мутахассислар ва барча масъуллар иштирокида ана шундай режалар муҳокама қилиниши, кейинги босқичда МОҚ раҳбарияти ва масъуллар Республикадаги барча ҳудудларга ташриф буюрган ҳолда мавжуд вазият ўрганилиши келишиб олинди. Якуний хулоса асосида Лос-Анжелес-2028 ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш бўйича Президент қарори лойиҳаси тайёрланиши белгиланди.

Начались обсуждения планов подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание с ответственными лицами Федераций и Ассоциаций, посвящённое планам на ближайший период и механизму их реализации. В мероприятии приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также представители Министерства спорта, НОК, спортивных Федераций и Ассоциаций.
В начале встречи Адхам Ильхамович высказал своё мнение о кардинальном реформировании деятельности специализированных спортивных школ, создании на их основе баз Олимпийской подготовки в регионах. Кроме того, Федерациям было поручено привлечь опытных зарубежных тренеров, наладить с ними эффективное сотрудничество, внедрить вертикальную систему работы с регионами, изучить существующую инфраструктуру на местах.
В своём выступлении Отабек Мухаммадалиевич отметил, что необходимо достойно подготовиться к новому Олимпийскому циклу, оправдав доверие уважаемого Президента и председателя НОК Шавката Мирзиёева, усилить подготовку к Азиатским и Олимпийским играм и занять место в первой десятке на летней Олимпиаде Лос-Анджелес-2028. Для этого всем Федерациям и сборным были даны рекомендации начать тщательую подготовку прямо сейчас, уделяя особое внимание таким аспектам, как отбор, фармакология и диетология.
Согласно повестке дня, в ходе обсуждения были представлены планы Ассоциации таэквондо WT Узбекистана на ближайшие 2 и 4 года. В мероприятии председатель Ассоциации Шерзод Ташматов подробно рассказал о таких направлениях, как подготовка к комплексным соревнованиям, повышение популярности этого вида спорта, повышение эффективности национальных команд и их тщательная подготовка к основным стартам.
На заседании было согласовано, что со следующей недели будут рассматриваться ежедневно базы 2-х Федераций, специалисты и все ответственные лица будут посещать их, а на следующем этапе будет изучена текущая ситуация с руководством НОК и ответственными лицами, посещающими все регионы Республики. На основании итогового заключения планируется подготовить проект Постановления Президента о подготовке к летним Олимпийским и Паралимпийским играм Лос-Анджелес-2028.