Тошкентда ёш спортчилар Бутунжаҳон дзюдо кунининг шукуҳидан баҳра олишди
“Tashkent City Mall” савдо мажмуасида Бутунжаҳон дзюдо кунига бағишланган байрам тадбири ўтказилди. Юзлаб ёш дзюдочилар ҳамда ҳамюртларимизга кўтаринки кайфият бағишлаган ушбу маросимда Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, ўзбек дзюдосининг юлдузлари ва бошқа расмийлар иштирок этишди.
Тадбирни Шаҳрулло Шарипович ҳамда Ойбек Омилович очиб беришар экан, дзюдо бугунги кунда мамлакатимиз ёшларининг севимли спорт турларидан бирига айланиб бораётгани, ёзги Олимпия ўйинларида олтин медаль қўлга киритган илк аёл атлетимиз айнан ушбу спорт тури вакили экани, қолаверса, делегациямизнинг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларидаги оламшумул натижасига дзюдочиларимиз ҳам ўз ҳиссаларини қўшишганини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Байрам давомида Олимпиада чемпиони Диёра Келдиёрова ҳамда бронза медали соҳиби Музаффарбек Тўрабоев ёш спортчиларга маҳорат сабоқларини кўрсатишди. Шунингдек, Д.Келдиёрова Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган кимоносини хайрия жамғармасига совға қилди. Кимоно кимошди савдосига қўйилади ва ундан тушган маблағ хайрия қилинади.
Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Илиас Илиадис ва Музаффарбек Тўрабоев ўз нутқларида олдинга қўйилган мақсадга эришиш йўлида тинмай меҳнат қилиш кераклиги, мамлакатимизда спорт билан шуғулланиш учун барча шароитлар яратилгани ҳақида тўхталиб, ёш спортчиларга мотивация беришди.

29 Октября 2024 2430
В связи со Всемирным днём дзюдо в столичном торговом комплексе "Tashkent City Mall" было организовано торжественное мероприятие. В празднике, который подарил отличное настроение сотни молодым дзюдоистам, а также, жителям столицы, приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, руководитель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, звёзды узбекского дзюдо и другие официальные лица.
Мероприятие открыли Шахрулло Шарипович и Ойбек Омилович, отметив, что дзюдо из года в год получает популярность среди молодёжи страны и является одним из любимых видов спорта, что на Олимпийских играх первая золотая медаль была завоевана Диёрой Келдиёровой именно в этом виде спорта, и что успех остальных отечественных дзюдоистов на Играх внёс весомый вклад в исторический результат делегации Узбекистана.
Во время торжества Олимпийская чемпионка Диёра Келдиёрова и бронзовый призёр Олимпиады Музаффарбек Турабоев провели мастер-класс для молодых дзюдоистов. Также, Д.Келдиёрова передала в благотворительный фонд свое кимоно, в котором она участвовала на летних Олимпийских играх в Токио-2020. Кимоно будет поставлен на аукцион, а вырученные средства будут направлены на благотворительность.
В своих выступлениях главный тренер сборной Узбекистана Илиас Илиадис и Музаффарбек Турабоев выразили, что они неустанно работают над достижением поставленной цели, что в нашей стране созданы все условия для занятий спортом, и воодушевили юных спортсменов.