Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик вазирлик ҳайъати йиғилишининг асосий мавзуларидан бўлди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Спорт вазирлигининг навбатдаги Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбирда Спорт вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов, шунингдек, спорт федерациялари ва ассоциациялари расмийлари ҳамда вилоят спорт бошқармалари бошлиқлари иштирок этишди.
Даставвал, Адҳам Илҳамович Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида қўлга киритилган ютуқ ва шу билан бирга йўл қўйилган камчиликлар хусусида сўз юритди. Бундан ташқари, янги бошланган Олимпия циклини муносиб ўтказиш, бунинг учун мавжуд ресурслардан мақсадли фойдаланиш ва барчадан ўз вазифасига масъулият билан ёндашиш зарур эканини таъкидлади. Шунингдек, у қиличбозлик, велоспорт, енгил атлетика каби спорт турларини янада ривожлантириш лозимлиги ҳақида тўхталиб ўтди.
Йиғилиш давомида иштирокчилар учун Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик юзасидан тақдимот ўтказилди. Унда Ўйинлар дирекцияси, мусобақа саналари ва улар ўтказиладиган иншоотлар, дастурдан ўрин оладиган спорт турлари, шунингдек, масъулларга юклатилган вазифалар, аккредитация масалалари юзасидан атрофлича маълумот берилди.
Шундан сўнг Отабек Муҳаммадалиевич хам бир қатор мавзулар бўйича фикр билдирди. Жумладан, у Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларини ўзбек мехмондўстлиги, узоқ йиллик шонли тарихи ва маданиятини намоён қилган холда ўтказиш лозимлигини айтиб ўтди. Қолаверса, тайёргарлик жараёни режа билан кетаётгани, муҳтарам Президентимизнинг саъй-харакатлари билан диёримизда барча соҳалар, айниқса, спорт жадал суръатларда ривожланаётганини айтиб ўтди. Сўз якунида Отабек Мухаммадалиевич янги Олимпия циклида барчага омад ва куч-ғайрат тилади.
Тадбир сўнгида Адҳам Икрамов Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларининг маскот ва логотипларининг расмий тақдимотини ўтказиш бўйича таклифни илгари сурди. Шунинг билан Ҳайъат йиғилиши ўз якунига етди.

Официальные лица узбекского спорта провели очередное заседание, связанное с Ташкент-2025
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялось очередное заседание коллегии Министерства спорта Узбекистана. В мероприятии приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, а также присутствовали начальники областных спортивных управлений.
Вначале встречи Адхам Ильхамович ещё раз отметил о достижениях отечественных атлетов на летних Олимпийских играх Париж-2024, а также о допущенных ошибках. Он также подчеркнул необходимость достойного проведения нового Олимпийского цикла, целенаправленного использования имеющихся ресурсов и ответственного подхода всех к своей выполняемой задаче. Он также подчеркнул необходимость ещё большего развития таких видов спорта, как фехтование, велоспорт и лёгкая атлетика.
После этого для участников встречи была представлена презентация по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025. В заседании была представлена подробная информация об организационной структуре дирекции Игр, датах соревнований и объектах, на которых они будут проводиться, видах спорта, а также задачах, возложенных на ответственных лиц, вопросах аккредитации.
Затем своё мнение по ряду тем высказал Отабек Умаров. В частности, он отметил необходимость проведения юношеских Азиатских игр в Ташкент-2025, демонстрирующих узбекское гостеприимство, многолетнюю славную историю и культуру. Кроме того, он подчеркнул, что процесс подготовки к состязаниям идёт по плану, что благодаря всесторонней поддержке Президента спорт в нашей стране развивается быстрыми темпами. Кроме того, Отабек Мухаммадалиевич пожелал всем удачи и успехов в новом Олимпийском цикле.
В завершение мероприятия Адхам Икрамов предложил организовать официальную презентацию талисманов и логотипов юношеских Азиатских игр Ташкент-2025.