Париж-2024 қаҳрамонларига Президент совғалари топширилди
26 июль – 11 август кунлари Франция пойтахти Париж шаҳрида ташкил этилган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларининг қаҳрамонлари жонажон ватанимизга қайтиб келишди. Бугунги кун қаҳрамонлари Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Танзила Нарбаева, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Президент Администрацияси департамент раҳбари Одил Абдурахманов, Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умрзоқов, Спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти, юзлаб мухлислар, спортчиларимизнинг яқинлари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Тадбирда Танзила Камаловна ҳамда Абдулла Нигматович музаффар атлетларимизни эришган муваффақиятлари билан яна бир карра қутлаб, улар бугунги кунда Ватанимизнинг фахри эканликларини, ҳозирда барча ёшларга ўрнак бўлиб туришганини алоҳида таъкидлашди.
Бундай мақтов ва табрикдан руҳланган Олимпиада чемпионлари Ҳасанбой Дўсматов ва Диёра Келдиёрова, мураббий Тўлқин Қиличев, шунингдек, чемпионларнинг ота-оналари сўз олиб, давлатимиз раҳбарининг бундай эътиборидан мамнун эканликларини билдиришди.
Тадбирнинг иккинчи қисми Миллий Олимпия қўмитасида ўтди. Унда Париж-2024 қаҳрамонларига давлат раҳбарининг совғалари топширилди. Президент қарорига мувофиқ,
– олтин медаль соҳиблари “CHEVROLET TAHOE” автомобили, 200 минг АҚШ доллари ва хонадон;
– кумуш медаль соҳиблари “BYD SONG PLUS EV CHAMPION” автомобили, 100 минг АҚШ доллари ва хонадон;
– бронза медаль соҳиблари “BYD SONG PLUS DM-I CHAMPION” автомобили, 50 минг АҚШ доллари ва хонадон билан тақдирланишди.
Тадбир якунида қаҳрамон спортчиларимиз сўз олиб, давлатимиз томонидан кўрсатилаётган бундай эътибор ва ғамхўрликдан бошлари осмонга етгани, келгусида ҳам янги зафарлар билан жонажон ватанимиз довруғини дунёга танитиш йўлида бор куч-ғайратларини ишга солишларини билдиришди.

13 Августа 2024 4706
Как вам известно, 26 июля - 11 августа в столице Франции - Париже прошли XXXIII летние Олимпийские игры, где узбекским атлетам удалось открыть новую главу в истории страны. Герои Олимпиады вернулись на Родину и были торжественно встречены в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова.
В мероприятии присутствовали Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, глава Федерации велоспорта страны Танзила Нарбаева, Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, хоким города Ташкента Шавкат Умрзоков, руководство Министерства спорта и НОК, а также, сотни поклонников узбекского спорта, родные и близкие спортсменов и сотрудники СМИ.
На торжественном мероприятии Танзила Камаловна и Абдулла Нигматович поздравили успешных спортсменов с достигнутыми результатами и отметили, что они являются гордостью нашей Родины и примером подражания для подрастающего поколения.
В свою очередь, выступившие от имени спортсменов, чемпионы Олимпийских игр Хасанбой Дусматов, Диёра Келдиёрова, от имени тренеров Тулкин Киличев и  родители спортсменов, отметили, что очень благодарны за оказанное внимание и заботу со стороны государства.
Вторая часть торжества продолжилась в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана. В соответствии с Постановлением Президента, во время мероприятия победителям и призёрам Игр были вручены подарки Главы Государства. В частности,
- обладатели золотой медали получили автомобиль "CHEVROLET TAHOE", 200 тыс. долларов США и ключи от квартиры;
- обладателям серебряной медали вручены автомобиль "BYD SONG PLUS EV CHAMPION", 100 тыс. долларов США и ключи от квартиры;
- обладателям бронзовой медали подарили автомобиль "BYD SONG PLUSDM-I CHAMPION", 50 тыс. долларов США и ключи от квартиры.
В завершение мероприятия выступили наши герои и выразили что очень рады оказанному вниманию и поддержке со стороны государства и в будущем также приложат все усилия, чтобы поднимать престиж Узбекистана на мировой арене и радовать своей победой.