11 Август 2024 10914
Ўзбекистон делегацияси Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларини ўз тарихидаги энг зўр натижа билан тугатди!
Бир неча кун бутун дунё эътибор марказида бўлган Париж-2024 XXXIII ёзги Олимпия ўйинлари ўз якунига етди. Дунёнинг 206 мамлакатидан ташриф буюрган энг кучли атлетлар иштирокидаги Ўйинларда Ўзбекистон делегацияси ўз тарихидаги энг яхши натижани қайд этишга муваффақ бўлди. Музаффар атлетларимиз муросасиз беллашувлар давомида 8 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза, жами 13 та медаль қўлга киритиб, Янги Ўзбекистон қаҳрамонларига айланишди.
Диёра Келдиёрова (дзюдо, -52 кг)
Улуғбек Рашитов (таэквондо WT, -68 кг)
Разамбек Жамалов (эркин кураш, -74 кг)
Ҳасанбой Дўсматов (бокс, -51 кг)
Абдумалик Халоков (бокс, -57 кг)
Асадхўжа Мўйдинхўжаев (бокс, -71 кг)
Лазизбек Мулложонов (бокс, -92 кг)
Баҳодир Жалолов (бокс, +92 кг)
Акбар Жўраев (оғир атлетика, -102 кг)
Светлана Осипова (таэквондо WT, +67 кг)
Музаффарбек Тўрабоев (дзюдо, -100 кг)
Алишер Юсупов (дзюдо, +100 кг)
Ғуломжон Абдуллаев (эркин кураш, -57 кг)
Бу натижа билан делегациямиз умумжамоа ҳисобида 206 мамлакат орасида 13-ўринни эгаллади. Осиёда тўртинчи, шунингдек, МДҲ, Марказий Осиё минтақаси, Ислом бирдамлиги ва Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар орасида энг яхши кўрсаткичга эга бўлди.
Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида кўплаб жиҳатлар билан спортимиз тарихига муҳрланмоқда. Жумладан, биринчи бор аёл атлетимиз ёзги Олимпия ўйинларида олтин медалга сазовор бўлди, боксчиларимиз 5 та олтин медаль билан умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллашди, Олимпиадаларда илк бор дзюдочиларимиз 3 та, таэквондочиларимиз эса 2 та медалга сазовор бўлишди. Гарчи совринли ўринларга кўтарила олмаган бўлсалар ҳам қолган иштирокчиларимиз шиддатли баҳсларда юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишди. Атлетларимиз Олимпия ўйинларида футбол, сувга сакраш, камондан отиш ва аёллар кураши дастурларида дебют қилди.
Шубҳасиз, бундай натижалар ортида Муҳтарам Президентимизнинг спортга бўлган эътибор ва ғамхўрликлари турибди. Олимпиадага тайёргарлик жараёнида ҳар бир терма жамоаларимизга керакли шароитлар яратиб берилди, хорижлик мутахассислар жалб этилди, зарур тиббий-фармакологик воситалар билан ўз вақтида таъминланди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси фурсатдан фойдаланиб Ўйинлар давомида делегациямизга барча шароитларни яратиб берган Давлатимиз раҳбари ва ҳукуматимизга, атлетларимизни муросасиз беллашувлар давомида қўллаб-қувватлаб турган барча юртдошларимиз ҳамда мухлислар жамоасига миннатдорчилик билдириб, ҳаммани оламшумул натижалар билан самимий қутлайди.

11 Августа 2024 11853
Делегация Узбекистана завершила летние Олимпийские игры Париж-2024 с лучшим результатом в своей истории!
Вот и завершились XXXIII летние Олимпийские игры Париж-2024, которые уже несколько дней находились в центре внимания всего мира. На Играх, где приняли участие сильнейшие спортсмены из 206 стран мира, делегации Узбекистана удалось зафиксировать лучший результат в своей истории. В этих стартах отечественные атлеты завоевали 8 золотых, 2 серебряных и 3 бронзовых медалей и открыв новую главу в истории узбекского спорта, стали героями Нового Узбекистана.
Диёра Келдиёрова (дзюдо, -52 кг)
Улугбек Рашитов (таэквондо WT, -68 кг)
Разамбек Джамалов (вольная борьба, -74 кг)
Хасанбой Дусматов (бокс, -51 кг)
Абдумалик Халоков (бокс, -57 кг)
Асадхуджа Муйдинхуджаев (бокс, -71 кг)
Лазизбек Мулложонов (бокс, -92 кг)
Баходир Жалолов (бокс, +92 кг)
Акбар Джураев (тяжёлая атлетика, -102 кг)
Светлана Осипова (таэквондо WT, +67 кг)
Музаффарбек Турабоев (дзюдо, -100 кг)
Алишер Юсупов (дзюдо, +100 кг)
Гуломжон Абдуллаев (вольная борьба, -57 кг)
С этим показателем наша делегация заняла 13 место в медальном зачёте среди 206 стран. Мы стали четвёртыми в Азиатском континенте, а среди стран СНГ, Центральноазиатского региона, а также, стран-участников Исламской солидарности и Организации тюркских государств, нам не было равных и делегация Узбекистана заняла первое место.
На летних Олимпийских играх Париж-2024 были завоеваны поистине исторические результаты. В частности, наша спортсменка впервые завоевала золотую медаль на летних Олимпийских играх, боксеры стали первыми в общекомандном зачёте с 5 золотыми медалями, впервые в истории узбекские дзюдоисты выиграли 3, а таэквондисты 2 медали на Олимпийских играх. Несмотря на то, что остальным спортсменам не удалось занять призовые места, тем не менее, они всеми силами достойно защищали честь нашей Родины на французских аренах. Делегация Узбекистана на нынешних Играх дебютировала в таких программах, как, футбол, прыжки в воду, стрельба из лука и женская борьба.
Несомненно, эти результаты были завоеваны благодаря вниманию и поддержке нашего Уважаемого Президента. В процессе подготовки к Олимпиаде для каждой нашей сборной были созданы необходимые условия, привлечены зарубежные специалисты, своевременно предоставлены необходимые медицинские и фармакологические средства.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает огромную благодарность Главе государства и правительству за создание необходимых условий для нашей делегации во время Игр, всем соотечественникам, которые переживали и поддерживали наших спортсменов во время важных соревнований, а также, команде болельщиков, и искренне поздравляет каждого с завоеванием таких исторических результатов.