Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларидан сўнг маҳоратли дзюдочимиз Гулноза Матниязова профессионал спортчилик фаолиятини расман якунлаганини эълон қилди. Бир неча кундан сўнг 30 ёшни қарши оладиган спортчимиз Рио-2016, Токио-2020 ва Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари, 3 та Осиё ўйинлари, жаҳон чемпионатлари, “Катта дубулға” ва Гран-при мусобақаларида юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилди.
Кеча Олимпия ўйинлари доирасида аралаш жамоавий дастурда 3 та терма жамоа вакилларига қарши баҳсда барча беллашувларда ғалаба қозонди ва спортчилик фаолиятини юқори нотада якунлади. Унинг хизматлари давлатимиз томонидан муносиб эътироф этилиб, 2021 йил «Шуҳрат» медали билан тақдирланган.
Юртимизда аёллар дзюдосининг янги босқичга кўтарилишида Матниязованинг ҳам улкан ҳиссаси бор. Зеро, айнан Гулнозага ҳавас қилган юзлаб қизалоқлар дзюдо спортини танлашди. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси маҳоратли спортчимизга ажойиб фаолият учун ташаккур билдириб, унга келгусида мустаҳкам соғлик ва омад тилайди.

Гульноза Матниязова завершила свою спортивную карьеру
После выступления на летних Олимпийских играх Париж-2024 опытная дзюдоистка Узбекистана Гульноза Матниязова объявила, что официально завершила свою профессиональную карьеру в большом спорте. Наша спортсменка, которой через несколько дней исполнится 30 лет, достойно защитила честь нашей страны на летних Олимпийских играх Рио-2016, Токио-2020 и Париж-2024, а также, 3 Азиатских играх, чемпионатах мира, турнирах "Большого шлема" и Гран-при.
Вчера в рамках Париж-2024 на соревнованиях в командной-микст программе, наша девушка успешно провела схватки против представительниц 3 сборных команд и завершила свою спортивную деятельность на высокой ноте. За свои заслуги была награждена медалью "Шухрат".
Гульноза Матниязова также внесла огромный вклад в поднятии женского дзюдо в нашей стране на новый уровень. В частности, сотни девочек Узбекистана полюбили дзюдо благодаря Гульнозе Матниязовой и начали заниматься этим видом спорта, последовав за своим кумиром. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана благодарит нашу опытную дзюдоистку за блестящие выступления, желает ей здоровья и успехов в будущем.