Ўзбекистонда Олимпия ҳафталиги старт олди
23 июнь – Халқаро Олимпия куни. Ҳозир бутун дунёда ушбу сана муносабати билан турли оммавий тадбирлар ташкил этилмоқда. Бугундан мамлакатимизда ҳам “Халқаро Олимпия куни” доирасида ўтказиладиган тадбирлар старт олди.
Коронавирус пандемияси тўлиқ ортга чекинмаганини инобатга олган ҳолда ушбу байрамни ихчам ва чиройли қилиб ўтказиш кўзда тутилган. 28 июнга қадар давом этадиган ушбу ҳафталикда 15 та федерацияларимиз турли оммавий тадбирлар, қизиқарли мусобақалар ташкил қилишни режалаштирган. Бугун эрта тонгда МОҚ биносида ушбу мусобақалар стартига бағишланган катта флешмоб ўтказилди. Унда Миллий Олимпия қўмитаси, Туризм ва спорт вазирлиги раҳбарияти, Вазирлар Маҳкамаси вакиллари, федерация ва ассоциациялар масъуллари, фахрийлар ва ёш спортчилар жам бўлишди.
Тадбирда мутасаддилар Халқаро Олимпия куни тарихи, унинг ўзига хос аҳамияти, ҳукуматимиз томонидан соғлом турмуш тарзи ва Олимпизм ғояларини тарғиб қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида гапириб ўтишди. Шундан сўнг йиғилганларга Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бахнинг дунё Олимпия оиласига йўллаган байрам табриги қўйиб берилди.
Тадбир якунида иштирокчилар билан Халқаро Олимпия кунига бағишланган флешмоб жараёни бўлиб ўтди ва барча эсдалик учун суратга тушишди.

The Olympic Week has started in Uzbekistan
On June 23, the International Olympic Day is widely celebrated all over the world and various mass events are held. Already today, large-scale programs within the framework of the "International Olympic Day"have begun to be held throughout Uzbekistan.
Due to the fact that the epidemiological situation associated with the coronavirus still requires vigilance, this year's holiday will be organized in a small format, but bright and colorful. The festive week will last until June 28, and during this time 15 sports federations of the country are planning to hold various mass events, interesting competitions. Early this morning, a large festive flash mob dedicated to the start of the International Olympic Day was held in the NOC. The event was attended by the leadership of the National Olympic Committee, the Ministry of Tourism and Sports, representatives of the Cabinet of Ministers, federations and associations, as well as veterans and athletes.
The speakers at the event told about the history of the birth of the International Olympic Day, its peculiar significance, about the projects implemented by the government to promote a healthy lifestyle and the idea of Olympism. Then the participants were presented with an appeal by Thomas Bach, sent to the Olympic family around the world in honor of the holiday.
At the end of the event, a large flash mob was held and all the participants took photos for memory.