Ўзбекистонда Олимпия ҳафталиги старт олди
23 июнь – Халқаро Олимпия куни. Ҳозир бутун дунёда ушбу сана муносабати билан турли оммавий тадбирлар ташкил этилмоқда. Бугундан мамлакатимизда ҳам “Халқаро Олимпия куни” доирасида ўтказиладиган тадбирлар старт олди.
Коронавирус пандемияси тўлиқ ортга чекинмаганини инобатга олган ҳолда ушбу байрамни ихчам ва чиройли қилиб ўтказиш кўзда тутилган. 28 июнга қадар давом этадиган ушбу ҳафталикда 15 та федерацияларимиз турли оммавий тадбирлар, қизиқарли мусобақалар ташкил қилишни режалаштирган. Бугун эрта тонгда МОҚ биносида ушбу мусобақалар стартига бағишланган катта флешмоб ўтказилди. Унда Миллий Олимпия қўмитаси, Туризм ва спорт вазирлиги раҳбарияти, Вазирлар Маҳкамаси вакиллари, федерация ва ассоциациялар масъуллари, фахрийлар ва ёш спортчилар жам бўлишди.
Тадбирда мутасаддилар Халқаро Олимпия куни тарихи, унинг ўзига хос аҳамияти, ҳукуматимиз томонидан соғлом турмуш тарзи ва Олимпизм ғояларини тарғиб қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида гапириб ўтишди. Шундан сўнг йиғилганларга Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бахнинг дунё Олимпия оиласига йўллаган байрам табриги қўйиб берилди.
Тадбир якунида иштирокчилар билан Халқаро Олимпия кунига бағишланган флешмоб жараёни бўлиб ўтди ва барча эсдалик учун суратга тушишди.

В Узбекистане стартовала Олимпийская неделя
23 июня во всём мире широко отмечается Международный Олимпийский день и проводятся различные массовые мероприятия. Уже сегодня по всему Узбекистану начали проводится широкомасштабные программы в рамках «Международного Олимпийского дня».
В связи с тем, что эпидемиологическая ситуация связанная с коронавирусом всë ещё требует бдительность, праздник в этом году будет организован в небольшом формате, но ярко и красочно. Праздничная неделя будет длится до 28 июня и в течении этого времени 15 спортивных федераций страны планируют провести различные массовые мероприятия, интересные соревнования. Сегодня рано утром в НОК прошел большой праздничный флешмоб, посвященный старту Международного Олимпийского дня. В мероприятии участвовали руководство Национального Олимпийского комитета, Министерства туризма и спорта, представители Кабинета Министров, федераций и ассоциаций, а также, ветераны и спортсмены.
Выступавшие в мероприятии рассказали об истории зарождения Международного Олимпийского дня, его своеобразном значении, о реализуемых проектах правительством, с целью популяризации здорового образа жизни и идеи Олимпизма. Затем участникам было представлено обращение Томаса Баха, направленное Олимпийской семье всего мира в честь праздника.