Ўзбек ва жаҳон спортининг афсонаси Оксана Чусовитина 46 ёшга тўлди!
Бугун ўзбек ва жаҳон спортининг афсонавий спортчиси Оксана Чусовитина ўзининг туғилган кунини нишонламоқда.
Чусовитина Оксана Александровна 1975 йил 19 июнда Бухорода туғилган. 7 та ёзги олимпиадаларда иштирок этган гимнастика тарихидаги ягона аёл (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992-йил Олимпия ўйинлари чемпиони (Барселона), 2008-йил Олимпиада ўйинлари кумуш медали совриндори (Пекин), уч карра жаҳон чемпиони.
Спорт гимнастикасининг бир нечта мураккаб элементлари, таянч ўтиш, эркин машқлар ва параллел чизиқлар муаллифи. Осиё ўйинлари ва Осиё чемпионати совриндори. У етти ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этишга муваффақ бўлган гимнастика тарихидаги ягона аёл ва спорт гимнастикасининг халқаро "Шон-Шуҳрат зали"га киритилган биринчи спортчи сифатида Гиннес рекордлар китобига киритилган.
2019 йилнинг октябр ойида у Германиянинг Штуттгард шаҳрида бўлиб ўтган жаҳон гимнастика чемпионатида иштирок этиб, Токиодаги Олимпия ўйинлари учун лицензия олди. Токио Олимпиадаси Оксана Чусовитина учун саккизинчиси бўлади. Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи, "Ўзбекистон ифтихори" фахрий унвони соҳиби, "Дўстлик", "Меҳнат шуҳрати", "Эл-юрт ҳурмати"орденлари билан тақдирланди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Оксана Чусовитинани туғилган куни билан самимий муборакбод этади, унга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, омад ва фаровонлик тилайди.

The legend of Uzbek and world sports Oksana Chusovitina has turned 46 years old!
Oksana Alexandrovna Chusovitina was born on June 19, 1975 in Bukhara. The only woman in the history of gymnastics who took part in 7 Summer Olympics (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). Champion of the 1992 Olympic Games (Barcelona), silver medalist of the 2008 Olympic Games (Beijing), three-time world champion.
The author of several complex elements of gymnastics in the support jump, free exercises and parallel bars. Medalist of the Asian Games and the Asian Championship. She is listed in the Guinness Book of Records as the only woman in the history of gymnastics who managed to take part in seven Summer Olympic Games and the first active athlete in history, whose name was entered into the international "Hall of Fame" of gymnastics.
In October 2019, she won a license for the Olympic Games in Tokyo, taking part in the World Gymnastics Championships in Stuttgart (Germany). The Tokyo Olympics will be the eighth for Oksana Chusovitina. The honored athlete of the Republic of Uzbekistan, the owner of the honorary title "Uzbekistan Iftikhori", was awarded the orders "Dustlik", "Mehnat Shukhrati", "El-yurt Khurmati".
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates Oksana Chusovitina on her birthday, wishes her good health, happiness, success and prosperity.