Ўзбек ва жаҳон спортининг афсонаси Оксана Чусовитина 46 ёшга тўлди!
Бугун ўзбек ва жаҳон спортининг афсонавий спортчиси Оксана Чусовитина ўзининг туғилган кунини нишонламоқда.
Чусовитина Оксана Александровна 1975 йил 19 июнда Бухорода туғилган. 7 та ёзги олимпиадаларда иштирок этган гимнастика тарихидаги ягона аёл (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992-йил Олимпия ўйинлари чемпиони (Барселона), 2008-йил Олимпиада ўйинлари кумуш медали совриндори (Пекин), уч карра жаҳон чемпиони.
Спорт гимнастикасининг бир нечта мураккаб элементлари, таянч ўтиш, эркин машқлар ва параллел чизиқлар муаллифи. Осиё ўйинлари ва Осиё чемпионати совриндори. У етти ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этишга муваффақ бўлган гимнастика тарихидаги ягона аёл ва спорт гимнастикасининг халқаро "Шон-Шуҳрат зали"га киритилган биринчи спортчи сифатида Гиннес рекордлар китобига киритилган.
2019 йилнинг октябр ойида у Германиянинг Штуттгард шаҳрида бўлиб ўтган жаҳон гимнастика чемпионатида иштирок этиб, Токиодаги Олимпия ўйинлари учун лицензия олди. Токио Олимпиадаси Оксана Чусовитина учун саккизинчиси бўлади. Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи, "Ўзбекистон ифтихори" фахрий унвони соҳиби, "Дўстлик", "Меҳнат шуҳрати", "Эл-юрт ҳурмати"орденлари билан тақдирланди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Оксана Чусовитинани туғилган куни билан самимий муборакбод этади, унга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, омад ва фаровонлик тилайди.

Легенде узбекского и мирового спорта Оксане Чусовитине исполнилось 46 лет!
Сегодня легендарная спортсменка узбекского и мирового спорта Оксана Чусовитина празднует свой День рождения.
Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная женщина в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 7 летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). Чемпионка Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трехкратная чемпионка мира.
Автор нескольких сложных элементов спортивной гимнастики по опорному прыжку, вольным упражнениям и в параллельных брусьях. Призёр Азиатских игр и чемпионата Азии. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса, как единственная женщина в истории гимнастики, которой удалось принять участие в семи летних Олимпийских играх и первая в истории действующая спортсменка, имя которой введён в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
В октябре 2019 года она завоевала лицензию на Олимпийские игры в Токио, приняв участие на чемпионате мира по спортивной гимнастике в городе Штутгард (Германия). Токийская Олимпиада станет восьмой для Оксаны Чусовитиной. Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан, обладательница почётного звания «Узбекистон ифтихори», награждена орденами «Дустлик», «Мехнат шухрати», «Эл-юрт хурмати».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Оксану Чусовитину с днём рождения, желает ей крепкого здоровья, счастья, успехов и благополучия.