Украиналик машҳур спорт шифокори билан терма жамоаларимизнинг Олимпиадага тиббий тайёргарлиги текширилмоқда
Терма жамоаларимизни Токио-2020 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёрлашда хорижий давлатлар тажрибаси ва замонавий методикадан кенг фойдаланиш бўйича бир қатор давлатлар билан ҳамкорлик йўлга қўйилган. Аввал маълум қилганимиздек, бу борада украиналик таниқли шифокор Вячеслав Попов жамоаларимиз билан биргаликда фаолият олиб боради.
Украина футбол, бокс, байдарка ва каноэ каби терма жамоаларида ишлаган мазкур мутахассис Токио-2020 Олимпиадасигача терма жамоаларимиз билан ҳамкорлик қилади. Илгари ушбу шифокор билан онлайн консультация олиб борилган бўлса, бугун амалий ишлар бошланди. Чирчиқ шаҳрида ўтган тадбирда оғир атлетикачиларимизнинг ҳолати таҳлил қилинди.
Учрашувда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, терма жамоамиз мураббийлар штаби ва спортчилар жам бўлишди. Қайд этиш жоиз, терма жамоамиз бир неча кундан сўнг Токио-2020 Олимпиадасига тайёргарликнинг сўнгги босқичини ўташ учун Украинага йўл олади. Бугунги таҳлил мазкур сафар олдидан атлетларимизнинг ҳолатини кўздан кечиришда муҳим аҳамият касб этди.
Унда етакчи атлетларимиздан турли таҳлиллар олиниб, уларга берилаётган юкламалар, машғулотдан олдин ва кейин организмларидаги ўзгариш, мушакларнинг ҳолати атрофлича ўрганиб чиқилди. Мутахассислар хулоса ўрнида мураббийлар томонидан олиб борилаётган машғулотлар тизими тўғри йўлга қўйилганини алоҳида таъкидлашди.
Айтиб ўтганимиздек, бу оғир атлетикачиларимиз билан ўтказилган дастлабки чуқурлаштирилган таҳлил бўлди. Олдинда бокс, спорт курашлари ва бошқа бир қатор терма жамоаларимиз билан ҳам шундай дастурлар ўтказилиши режалаштирилган.

A well-known Ukrainian sports doctor examines the medical readiness of our national teams for the Olympics
When preparing our national teams for the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games, cooperation has been established with several countries on the extensive use of foreign experience and modern methods. As previously reported, our teams will work with the famous Ukrainian doctor Vyacheslav Popov in this direction.
This specialist, who worked as a member of the national teams of Ukraine in football, boxing, rowing and canoeing, will now conduct activities with our national teams until the Olympic Games in Tokyo. Previously, an online consultation with this doctor was conducted, and today practical work has already begun. At the event in Chirchik, the condition of our weightlifters was analyzed.
The meeting was attended by Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov, First Deputy Chairman of the Weightlifting Federation of Uzbekistan Shakhrullo Makhmudov, the coaching staff of our national team and athletes. It should be noted that in a few days our team will go to Ukraine to conduct the final stage of preparation for the Tokyo 2020 Olympics. Today's analysis played an important role in studying the condition of our athletes before the trip.
During the examination, various tests were taken from our leading athletes, their loads, changes in their body before and after training, the condition of the muscles were studied in detail. As conclusions, the experts stressed that the training system of weightlifters is well established.
As already mentioned, this was the first analysis conducted with our weightlifters. It is planned to conduct similar programs with the national teams in boxing, wrestling and a number of other teams.