Азизжон Камилов: “Делегациямизга илк медални тақдим қилиш анъанасини Токио-2020 Олимпиадасида ҳам давом эттирамиз”
6-13 июнь кунлари Венгриянинг Будапешт шаҳрида ўтказилган дзюдо бўйича жаҳон чемпионати терма жамоамиз учун муваффақиятли ўтганидан хабарингиз бор. Унда Ўзбекистон терма жамоаси тўлиқ таркибда – 18 нафар (яккалик ва аралаш жамоавий) иштирок этди. Якунда Давлат Бобонов (-90 кг) ўз вазн тоифасида кумуш медални қўлга киритди. Шунингдек, тарихда илк бор терма жамоамиз аралаш жамоавий баҳсларда бронза медалига сазовор бўлди. Бугун МОҚда ушбу мусобақа якунлари ва Токио-2020 Олимпиадасига олиб борилаётган тайёргарлик мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда МОҚ раисининг ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, жамоамиз бош мураббийи, Олимпиада чемпиони Илиас Илиадис, Халқаро дзюдо федерацияси спорт комиссияси котиби сифатида ишлаётган ҳамюртимиз Абдулло Муродов, терма жамоамиз спортчи ва мураббийлари, шунингдек, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Анжуманни Азизжон Камилов очиб берди. Тадбир давомида дзюдочиларимизнинг жаҳон чемпионатидаги муваффақиятлари тасвирланган видеоролик ва Ўзбекистон дзюдо федерациясининг сўнгги йиллардаги фаолияти, келгуси режалари тасвирланган тақдимот намойиш этилди. Шундан сўнг иштирокчилар билан савол-жавоб бошланди.
“Сўнгги мусобақалар кўрсатиб бердики, баъзи давлатлар тўлиқ таркибда иштирок эта олишмади. Бунинг сабаби кўпгина давлатлар Олимпиадага тайёргарлик жараёнини тўлиқ молиялаштиришда қийинчиликларга дуч келди. Шу ўринда ҳукуматимизнинг спортчиларимизни қўллаб-қувватлаётгани, яратиб берилаётган шароитлар учун раҳмат айтиб ўтмоқчимиз. Мусобақага келадиган бўлсак, натижалардан қониқдик дейиш мумкин. Тақдимотда айтилганидек, спортчиларимиз жаҳон чемпионатида максимал спорт формасида бўлишмади. Шарофиддин Лутфиллаев билан индивидаул ишлаяпмиз. Насиб қилса, Токио-2020 Олимпиадасида ҳам делегациямизга илк медални тақдим қилиш анъанасини давом эттирамиз”, – деди Азизжон Камилов.
Ўз навбатида, Илиас Илиадис ҳам таассуротлари билан ўртоқлашди:
“Биз жамоа билан 24 соат биргамиз. Машғулотлардан ташқари шахсий масалалар, ҳаётий тажрибалар ва бошқа кўплаб йўналишларда фикр алмашамиз. Жаҳон чемпионатидаги натижа барчамизники. Биз бунга ҳамжиҳатликдаги ишимиз билан эришдик. Президентимиз томонидан жамоа учун барчаси муҳайё қилинган”.
Спортчиларимиз орасида Диёра Келдиёрова қизларимиз учун яратилган шароитлар, Давлат Бобонов ва Музаффарбек Тўрабоев ҳукуматимизнинг эътиборидан жамоамиз олаётган мотивация хусусида гапириб ўтишди. Анжуман давомида мутасаддилар жамоамизнинг режалари ва таассуротлар ҳақидаги саволларга атрофлича жавоб бериб ўтишди.
Тадбир якунида Азизжон Камилов бугун 25 ёшини қарши олаётган терма жамоамиз вакили Бекмурод Олтибоевга эсдалик совғаларини тақдим қилди.

Азизжон Камилов: «Надеемся, что мы продолжим традицию завоевание первой медали для нашей делегации и на Олимпийских играх в Токио»
Как вам известно, 6-13 июня Будапешт принимал очередной чемпионат мира по дзюдо среди взрослых, который прошёл успешно для сборной Узбекистана. В соревновании от имени Узбекистана участвовали 18 дзюдоистов в индивидуальном и командном направлении. Давлату Бобонову (-90 кг) удалось выиграть серебряную медаль. Помимо этого, впервые в истории нашей страны, узбекские дзюдоисты в командном-микст направлении завоевали бронзовую медаль чемпионата мира. Сегодня в НОК была организована пресс-конференция, посвящённая итогам чемпионата мира и подготовке к Токийской Олимпиаде.
В мероприятии принимали участие заместитель председателя НОК Узбекистана, председатель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, Олимпийский чемпион, главный тренер сборной Узбекистана по дзюдо Илиас Илиадис, наш соотечественник Абдулло Муродов, который ведёт свою деятельность в качестве секретаря спортивной комиссии Международной федерации дзюдо, тренеры и дзюдоисты, представители СМИ.
Мероприятие открыл Азизжон Камилов. Во время пресс-конференции был представлен видеоролик, посвященный успеху дзюдоистов на чемпионате мира и презентация, отображающая деятельность федерации дзюдо Узбекистана за последние годы и планы на будущее. Затем участники задавали интересующие себя вопросы.
«Последние соревнования показали, что некоторые страны не смогли участвовать полным составом. Причиной тому является то, что многим странам было сложно финансировать процесс подготовки к Олимпиаде. Пользуясь случаем, мы хотели бы поблагодарить наше правительство за поддержку наших спортсменов и созданные условия. Что касается чемпионата, то мы довольны результатами. Как отмечалось и в презентации, наши спортсмены не были в максимальной спортивной форме. Мы работаем индивидуально с Шарофиддином Лутфиллаевым. Он имеет достаточное количество очков, поэтому мы вели особую подготовку с ним. Надеемся, что мы продолжим традицию завоевание первой медали для нашей делегации и на Олимпийских играх в Токио», — сказал Азизжон Камилов.
В свою очередь и Илиас Илиадис поделился своими впечатлениями:
«Я 24 часа в сутки рядом с дзюдоистами. Помимо тренировок, мы общаемся и на другие темы — личная жизнь, опыт и многое другое. Результат на чемпионате мира — это труд каждого из нас. Мы достигли успеха благодаря сплоченности. Со стороны Президента создаются все необходимые условия для команды».
Среди дзюдоисток Диёра Келдиёрова рассказала о созданных условиях для девушек, а Давлат Бобонов и Музаффарбек Турабоев отметили внимание, уделяемое со стороны государства и то что это, очень мотивирует дзюдоистов. Во время пресс-конференции ответственные лица рассказали о планах на будущее и впечатлениях.
В конце мероприятия Азизжон Камилов вручил подарки представителю сборной Узбекистана по дзюдо Бекмироду Олтибоеву, который сегодня отмечает своё 25-летие.