Азизжон Камилов: “Делегациямизга илк медални тақдим қилиш анъанасини Токио-2020 Олимпиадасида ҳам давом эттирамиз”
6-13 июнь кунлари Венгриянинг Будапешт шаҳрида ўтказилган дзюдо бўйича жаҳон чемпионати терма жамоамиз учун муваффақиятли ўтганидан хабарингиз бор. Унда Ўзбекистон терма жамоаси тўлиқ таркибда – 18 нафар (яккалик ва аралаш жамоавий) иштирок этди. Якунда Давлат Бобонов (-90 кг) ўз вазн тоифасида кумуш медални қўлга киритди. Шунингдек, тарихда илк бор терма жамоамиз аралаш жамоавий баҳсларда бронза медалига сазовор бўлди. Бугун МОҚда ушбу мусобақа якунлари ва Токио-2020 Олимпиадасига олиб борилаётган тайёргарлик мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда МОҚ раисининг ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, жамоамиз бош мураббийи, Олимпиада чемпиони Илиас Илиадис, Халқаро дзюдо федерацияси спорт комиссияси котиби сифатида ишлаётган ҳамюртимиз Абдулло Муродов, терма жамоамиз спортчи ва мураббийлари, шунингдек, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Анжуманни Азизжон Камилов очиб берди. Тадбир давомида дзюдочиларимизнинг жаҳон чемпионатидаги муваффақиятлари тасвирланган видеоролик ва Ўзбекистон дзюдо федерациясининг сўнгги йиллардаги фаолияти, келгуси режалари тасвирланган тақдимот намойиш этилди. Шундан сўнг иштирокчилар билан савол-жавоб бошланди.
“Сўнгги мусобақалар кўрсатиб бердики, баъзи давлатлар тўлиқ таркибда иштирок эта олишмади. Бунинг сабаби кўпгина давлатлар Олимпиадага тайёргарлик жараёнини тўлиқ молиялаштиришда қийинчиликларга дуч келди. Шу ўринда ҳукуматимизнинг спортчиларимизни қўллаб-қувватлаётгани, яратиб берилаётган шароитлар учун раҳмат айтиб ўтмоқчимиз. Мусобақага келадиган бўлсак, натижалардан қониқдик дейиш мумкин. Тақдимотда айтилганидек, спортчиларимиз жаҳон чемпионатида максимал спорт формасида бўлишмади. Шарофиддин Лутфиллаев билан индивидаул ишлаяпмиз. Насиб қилса, Токио-2020 Олимпиадасида ҳам делегациямизга илк медални тақдим қилиш анъанасини давом эттирамиз”, – деди Азизжон Камилов.
Ўз навбатида, Илиас Илиадис ҳам таассуротлари билан ўртоқлашди:
“Биз жамоа билан 24 соат биргамиз. Машғулотлардан ташқари шахсий масалалар, ҳаётий тажрибалар ва бошқа кўплаб йўналишларда фикр алмашамиз. Жаҳон чемпионатидаги натижа барчамизники. Биз бунга ҳамжиҳатликдаги ишимиз билан эришдик. Президентимиз томонидан жамоа учун барчаси муҳайё қилинган”.
Спортчиларимиз орасида Диёра Келдиёрова қизларимиз учун яратилган шароитлар, Давлат Бобонов ва Музаффарбек Тўрабоев ҳукуматимизнинг эътиборидан жамоамиз олаётган мотивация хусусида гапириб ўтишди. Анжуман давомида мутасаддилар жамоамизнинг режалари ва таассуротлар ҳақидаги саволларга атрофлича жавоб бериб ўтишди.
Тадбир якунида Азизжон Камилов бугун 25 ёшини қарши олаётган терма жамоамиз вакили Бекмурод Олтибоевга эсдалик совғаларини тақдим қилди.

Azizjon Kamilov: "We hope that we will continue the tradition of winning the first medal for our delegation at the Olympic Games in Tokyo"
Today, the representative of the national judo team of Uzbekistan Bekmurod Oltiboev celebrates his birthday.
Bekmurod Oltiboev was born on June 17, 1996 in Surkhandarya region. Winner of tournaments from the Grand Prix series in the weight category +100 kilograms. At the 2018 Asian Games in Indonesia, he won a bronze medal. At the World Championships of the same year, Oltiboev managed to reach the semifinals. Currently, as you know, on June 6-13, Budapest hosted the next World Judo Championship among adults, which was successful for the national team of Uzbekistan. 18 judoists participated in the competition on behalf of Uzbekistan in the individual and team direction. Davlat Bobonov (-90 kg) managed to win a silver medal. In addition, for the first time in the history of our country, Uzbek judoists in the team-mixed direction won a bronze medal at the World Championship. Today, the NOC organized a press conference dedicated to the results of the World Cup and preparations for the Tokyo Olympics.
The event was attended by Deputy Chairman of the NOC of Uzbekistan, chairman of the Judo Federation of the country Azizjon Kamilov, Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov, Chairman of the Council of Sports Veterans of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, Olympic champion, head coach of the national judo team of Uzbekistan Ilias Iliadis, our compatriot Abdullo Murodov, who conducts his activities as secretary of the sports commission of the International Judo Federation, coaches and judoists, media representatives.
The event was opened by Azizjon Kamilov. During the press conference, a video dedicated to the success of judoists at the World Championship and a presentation reflecting the activities of the Judo Federation of Uzbekistan in recent years and plans for the future were presented. Then the participants asked the questions they were interested in.
"The last competitions have shown that some countries were not able to participate in full. The reason for this is that it was difficult for many countries to finance the process of preparing for the Olympics. Taking this opportunity, we would like to thank our government for the support of our athletes and the conditions created. As for the championship, we are happy with the results. As it was also noted in the presentation, our athletes were not in maximum athletic shape. We work individually with Sharofiddin Lutfillaev. He has a sufficient number of points, so we conducted special training with him. We hope that we will continue the tradition of winning the first medal for our delegation at the Olympic Games in Tokyo, " Azizjon Kamilov said.
In turn, Ilias Iliadis shared his impressions:
"I am next to judoists 24 hours a day. In addition to training, we also communicate on other topics — personal life, experience and much more. The result at the World Cup is the work of each of us. We have achieved success thanks to our unity. The President is creating all the necessary conditions for the team."
Among the judoists, Diera Keldierova told about the created conditions for girls, and Davlat Bobonov and Muzaffarbek Turaboev noted the attention paid by the state and the fact that this motivates judoists very much. During the press conference, the responsible persons told about their plans for the future and their impressions.
At the end of the event, Azizjon Kamilov presented gifts to the representative of the Uzbek national judo team, Bekmirod Oltiboev, who is celebrating his 25th anniversary today.her time is in the zone of the permit of the Tokyo 2020 Olympic rating (+ 100 kilograms).
The National Olympic Committee congratulates Bekmurod Oltiboev on his birthday, wishes him good health and success.