Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Яшнобод туманидаги Дилбоғ маҳалласида бўлиб, аҳоли турмуш шароити билан яқиндан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Яшнобод туманидаги Дилбоғ маҳалласида бўлиб, аҳоли турмуш шароити билан яқиндан танишди.
Маҳаллада 5 минг 200 нафардан ортиқ аҳоли яшайди. 26 та кўп қаватли уй, мактаб ва боғчалар, савдо шохобчалари  атрофи обод қилинган.
Юртимизда ҳар бир маҳалла ихтисослашувидан келиб чиқиб ривожлантирилмоқда. Дилбоғликлар асосан тадбиркорлик ва ҳунармандлик билан шуғулланади. 15 та савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаси, битта ишлаб чиқариш корхонаси, таълим муассасаларида аҳоли доимий иш билан банд.
Ўтган йили аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш учун 13 та лойиҳага кредит ажратилган. 300 га яқин фуқаро янги ишга жойлаштирилган. Ёшларни касбга ўргатиш учун мономарказ ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари маҳалладаги қурилиш ва ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди.
Ўзбекистон Футбол ассоциацияси ҳузуридаги Тошкент шаҳар футбол академияси шу маҳаллада жойлашган. Замонавий мажмуада ёпиқ ва очиқ спорт майдонлари, назарий машғулот хоналари, ётоқхона, ошхона ва кутубхона мавжуд. Ҳозир бу ерда 12 ёшдан 18 ёшгача бўлган 154 нафар бола сабоқ олмоқда. Машғулотларга чет эллик мутахассислар ҳам жалб қилинган. Стадионлар ёритиш ва тасвирга олиш қурилмалари билан жиҳозланган.
Президент академия тарбияланувчилари ва спорт соҳаси масъуллари билан суҳбатлашди.
– Футбол бўйича қарорларимиз, иқтидорли болаларга эътибор берганимиз туфайли ўзбек футболи ҳам жаҳонга чиқа бошлади. Европа жамоаларида легионерларимиз кўпайяпти. Ёшларимиз Олимпиадага йўлланма олди. Бу давомий бўлиши учун энди маҳаллаларда футболни ривожлантириш керак. Қўшимча стадионлар қуриб, унинг оммавийлигини қўллаб-қувватлаш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу маҳалладаги сув спорти саройининг таъмири ҳам кўздан кечирилди. Уни давлат-хусусий шериклик асосида барқарор ишлатиш бўйича кўрсатма берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Дилбог в Яшнабадском районе столицы и ознакомился с условиями жизни населения.
В махалле проживают более 5,2 тысячи человек. Территория, прилегающая к 26 многоквартирным домам, школам и детским садам, пунктам торговли, благоустроена.
В нашей стране каждая махалля развивается исходя из своей специализации. Жители Дилбога в основном занимаются предпринимательством и ремесленничеством, постоянно заняты в 15 торговых и сервисных точках, на одном производственном предприятии и в образовательных учреждениях.
В прошлом году для привлечения населения к предпринимательству были выделены кредиты для 13 проектов. Почти 300 человек были трудоустроены. Для обучения молодежи профессиям организован моноцентр.
Глава государства осмотрел созидательную и благоустроительную работе в махалле.
В этой же махалле расположена футбольная академия города Ташкента при Ассоциации футбола Узбекистана. В современном комплексе есть крытые и открытые спортивные площадки, классы для теоретической подготовки, общежитие, столовая и библиотека. В настоящее время здесь готовятся 154 юниора в возрасте от 12 до 18 лет. На тренировки привлекаются зарубежные специалисты. Стадионы оборудованы системами освещения и видеосъемки.
Президент побеседовал с воспитанниками академии и ответственными за спортивную сферу.
– Благодаря нашим решениям по футболу и вниманию талантливым детям узбекский футбол начинает выходить на мировой уровень. Количество наших легионеров в европейских командах растет. Наши молодые спортсмены получили путевку на Олимпиаду. Чтобы это продолжалось, нужно развивать футбол в махаллях. Необходимо строить дополнительные стадионы и поддерживать массовость этого спорта, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Также осмотрен проделанная работа по ремонту Дворца водных видов спорта в этой махалле. Дано указание по устойчивому использованию сооружения на основе государственно-частного партнерства.