“Yugur” соғломлаштириш онлайн платформаси ишга туширилмоқда
Мамлакатимизда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, фуқароларнинг спортга бўлган қизиқишини ошириш ва улар учун қулай шароитлар яратиб бериш мутасаддилар олдида турган асосий вазифалардан ҳисобланади. Бунинг учун ҳукумат томонидан махсус платформа ишлаб чиқиш борасида топшириқ берилган бўлиб, бугун Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида унинг ижросига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Мажлисни Спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов олиб борди. Унда, шунингдек, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, мамлакат енгил атлетика федерацияси раҳбарияти ва бошқа масъул ташкилотларнинг вакиллари иштирок этишди.
Учрашувда ҳукумат топшириғи юзасидан ишлаб чиқилган “Yugur” соғломлаштириш онлайн платформасининг тақдимоти ўтказилди. Дастурчилар унинг қулайлиги ва соддалиги борасида батафсил гапириб беришди. Унга кўра, фойдаланувчи иловани юклаб, ўз маълумотларини киритгач, уни ишлатиш чоғидаги барча статистикалар кўрсатиб борилади.
Мутахассислар 23 июнь – Халқаро Олимпия кунига бағишлаб ўтказилиши кўзда тутилган оммавий югуриш мусобақасида илк бор ушбу платформадан синов тариқасида фойдаланиш кўзда тутилганини маълум қилишди. Йиғилиш давомида томонлар илованинг имкониятларини ошириш, қўшимча вазифалар юклаш, фуқароларимиз учун янада қулайлаштириш борасида қўшимча фикр юритишди.

Запускается новая онлайн-платформа здоровья «Yugur»
Укрепление здоровья населения страны, повышение интереса жителей к спорту и создание для этого всех необходимых условий – являются основными задачами, которые стоят перед официальными лицами. В связи с этим, правительством были даны поручения по разработке специальной платформы. Сегодня в Федерации легкой атлетики Узбекистана состоялось совещание, посвященное реализации поставленных задач.
Совещание проводил заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов. В мероприятии также присутствовали Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, руководство Федерации лёгкой атлетики страны и представители ответственных организаций.
На встрече состоялась презентация разработанной онлайн-платформы здоровья «Yugur». Разработчики подробно рассказали об удобстве и эффективности программы. После того как пользователь загрузит приложение и введет свои данные, будет отображаться вся статистика за время использования.
Специалисты отметили, что эта платформа впервые будет использована в тестовом режиме на соревнованиях по массовому бегу, которые планируется провести 23 июня - в Международный Олимпийский день.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы относительно улучшения программы, установки дополнительных задач, и тем самым, повысить удобство для наших соотечественников.