Лицензиат спортчиларимиз антидопинг соҳаси бўйича билимларини оширишмоқда
Ўзбекистон Миллий Антидопинг агентлиги Халқаро антидопинг агентлигининг (WADA) талабига биноан лицензиат атлетларимизнинг билимларини ошириш, уларнинг мазкур йўналишдаги тайёргарлигини назоратга олиш борасида иш йўлга қўйган. Агентлик мутахассислари жадвал асосида Париж-2024 ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига йўлланма олган атлетларимиз билан турли семинар ва учрашувлар ташкил қилиб, уларнинг бу борадаги билимларини ошириб келмоқда.
Ана шундай учрашувлар футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси ҳамда байдарка ва каноэда эшкак эшиш бўйича лицензиат атлетларимиз билан ўтказилди. Мутахассислар суҳбат давомида соҳанинг қанчалик долзарб экани, халқаро ташкилот томонидан талаб этилган меъёрларга амал қилиш, антидопинг қоидаларини бузмаслик борасида ўз тавсияларини беришди.
WADA талабига биноан, Олимпия ва Паралимпия ўйинларига йўлланма қўлга киритган спортчилар мусобақагача камида 3 маротаба допинг синамаларини топширишлари керак. Бу эса атлетларимиз ҳамиша назоратда бўлиши, уларнинг саломатлиги ҳар қачонгидан муҳим эканини билдиради.
Семинар якунида мутахассислар лицензиатларимиз учун сўнгги қоидалар ҳақида батафсил маълумот берувчи қўлланманинг ўзбек тилидаги версияси ташкилот сайтига юклангани борасида хабардор қилишди. Қайд этиш жоиз, бу билан нафақат спортчи ва мураббийлар, балки ОАВ ходимлари ва жамоатчилик вакиллари ҳам ўз билимларини ошириш имконига эга бўлишади.

Лицензиаты Париж-2024 расширяют свои знания в области антидопинга
Национальное антидопинговое агентство Узбекистана по требованию Международного антидопингового агентства (WADA) начало работу с узбекскими спортсменами-лицензиатами по контролю за их состоянием в данном направлении. В связи с этим специалисты Агентства организовывают различные семинары и встречи с атлетами, получившими путёвки на летние Олимпийские и Паралимпийские игры Париж-2024, повышают их знания в этой области.
Подобная встреча состоялась с олимпийской сборной Узбекистана по футболу и лицензиатами по гребле на байдарках и каноэ. В ходе беседы эксперты дали свои рекомендации относительно того, насколько актуальна отрасль, соблюдения норм, требуемых Международной организацией, как не нарушать антидопинговые правила.
По требованию WADA спортсмены, получившие путёвки на Олимпийские и Паралимпийские игры, должны сдать допинг-пробы не менее 3 раз перед соревнованиями. А это значит, что атлеты всегда под контролем, ведь, их здоровье на первом месте.
В конце семинара эксперты отметили, что платформа WADA - ADEL теперь будет работать и на узбекском языке, в которой подробно описаны последние правила Агентства. Чтобы быть в курсе новостей, нужно будет скачать данную платформу. Стоит отметить, что повышать свои знания этим способом могут не только спортсмены и тренеры, но и работники СМИ, а также представители спортивной общественности.