Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма қўлга киритган қаҳрамонларимизни таништиришда давом этамиз. Улар орасида бадиий гимнастика бўйича яккалик йўналишида иштирок этадиган ҳамюртимиз Сабина Ташкенбаева бугун эътиборимиз марказида бўлади.
Сабина Талат қизи Ташкенбаева 2000 йил 27 ноябрь куни Тошкентда туғилган. 6 ёшидан бери ушбу спорт тури билан шуғулланади. Биринчи мураббийи Ирина Жумаева. 2013 йилдан терма жамоа таркибига жалб қилинган.
Ундаги иқтидорни кўра олган мутахассислар ёш бўлишига қарамай 13 ёшидан терма жамоага таклиф қилишади. Ўз навбатида, спортчимиз бир қатор нуфузли халқаро мусобақалардаги муваффақиятли иштирок билан ушбу ишончни оқлайди.
2017, 2018 ва 2019 йиллар қаторасига қитъамизнинг энг кучли бадиий гимнастикачиси эканини исботлайди. 2017 йил Ислом бирдамлиги, 2018 йил Осиё ўйинларида совриндор бўлган.
2018 йил пойтахтимиз мезбонлик қилган Жаҳон кубогида булавадаги машқда кумуш медални қўлга киритган. Ҳозирда Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университетида таҳсил олмоқда.
2021 йил Жаҳон кубоги босқичларида тўпланган баллар якуни бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Представительница художественной гимнастики — Сабина Ташкенбаева
Продолжаем вас знакомить с лицензиатами Токио-2020, которые будут защищать честь страны на предстоящих Играх. Сегодня вы узнаете о Сабине Ташкенбаевой, которая будет участвовать в Токио-2020 по художественной гимнастике в индивидуальном направлении.
Ташкенбаева Сабина Талатовна родилась 27 ноября 2000 года в Ташкенте. С 6 лет занимается художественной гимнастикой. Первый тренер — Ирина Жумаева. С 2013 года является представительницей сборной.
Несмотря на её юный возраст, тренеры оценили её возможности и потенциал высоко и пригласили в Национальную сборную. В свою очередь, и Ташкенбаева, оправдала оказанное ей доверие, успешно приняв участие на международных соревнованиях.
Три года подряд (2017, 2018, 2019) ей удалось доказать, что она самая лучшая представительница художественной гимнастики континента. В 2017 году на Играх Исламской Солидарности, в 2018 году на Азиатских играх стала призёром.
В 2018 году на Кубке Мира в Ташкента завоевала серебро в упражнении с булавами. Сейчас является студенткой Узбекского государственного университета физической культуры и спорта.
По итогам набранных баллов Кубка Мира 2021 года, завоевала лицензию в Токийскую Олимпиаду в индивидуальном направлении.