Илк бор Ўзбекистонда ўтадиган футзал бўйича жаҳон чемпионатининг гуруҳ босқичига қуръа ташланди
Хабарингиз бор, жорий йилнинг 14 сентябрь - 6 октябрь кунлари Ўзбекистон футзал бўйича жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Бугун кўҳна Самарқанд шаҳридаги Регистон майдонида мусобақага қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди. Унда ФИФА, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, мамлакат футбол ассоциацияси раҳбарияти иштирок этди.
Даставвал, тадбир иштирокчиларига ФИФА президенти Жанни Инфантинонинг мурожаатномаси намойиш этилди. Сўнг МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов мамлакатимизда Президентимиз бошчилигида спорт соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида гапириб ўтди ва мусобақанинг барча иштирокчиларига омад тилади.
Шундан сўнг қуръа ташланди ва жамоалар ўз гуруҳларини билиб олишди. Унга кўра, Ўзбекистон терма жамоаси «А» квартетида Парагвай, Коста-Рика ва Нидерландия жамоалари билан бир гуруҳдан жой олди. Очилиш ўйини 14 сентябрь куни Ўзбекистон ва Нидерландия жамоалари ўртасида кечади.

Состоялась жеребьёвка группового этапа ЧМ по футзалу в Узбекистане
Как известно, с 14 сентября по 6 октября текущего года впервые в Узбекистане пройдёт чемпионат мира по футзалу. Сегодня на площади Регистан древнего Самарканда состоялась жеребьёвка предстоящих престижных соревнований. В церемонии приняли участие руководство ФИФА, Министерства спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета, Ассоциации футбола страны.
Сначала было продемонстрировано обращение президента ФИФА Джанни Инфантино. Затем первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов рассказал о реформах, проводимых в нашей стране под руководством Президента и пожелал удачи всем участникам соревнований.
Затем была проведена жеребьёвка. По её итогам, сборная Узбекистана заняла место в квартете “А” с командами Парагвая, Коста-Рики и Нидерландов. Матч открытия состоится 14 сентября между сборными Узбекистана и Нидерландов.