Париж-2024 лицензиатлари: Жаҳон чемпиони Асадхўжа Мўйдинхўжаев
Фарғона боксининг ёрқин вакилларидан бири, жаҳон чемпиони Асадхўжа Мўйдинхўжаев Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида -71 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қилади. Сезиб турганингиздек, бугун айнан ушбу боксчимиз ҳақида сўз боради.
Мўйдинхўжаев Асадхўжа Зоҳидхўжа ўғли 2001 йил 8 май куни Фарғона вилояти Риштон туманида туғилган. 2015 йилдан дастлаб ўсмирлар ва ёшлар, ҳозирда катталар тоифасида Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси ҳисобланади. Биринчи мураббийи Ҳусанбой Қўчқоров. Айни пайтда Тўлқин Қиличев қўл остида шуғулланмоқда. Мўйдинхўжаев 2022 йил Иордания мезбонлик қилган Осиё чемпионатида бронза медали соҳибига айланди. 1 йил ўтиб Тошкентда ташкил этилган жаҳон чемпионатида кубалик 2 карра Олимпиада чемпиони Рониэль Иглесиас, қозоғистонлик Дулат Бекбауов каби номдор рақибларини мағлубиятга учратган ҳолда олтин медални қўлга киритди. Қаҳрамонимиз “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Мўйдинхўжаев жорий йилнинг 3-11 март кунлари Италияда ўтган жаҳон лицензион турниридаги муваффақиятли иштироки орқали -71 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасига сазовор бўлди.

Лицензиаты Парижа-2024: чемпион мира Асадхуджа Муйдинхуджаев
Один из ярких представителей Ферганской школы бокса, чемпион мира Асадхуджа Муйдинхуджаев будет защищать честь страны на летних Олимпийских играх Париж-2024 в весовой категории до 71 кг.
Муйдинхуджаев Асадхуджа Зохидхуджа угли родился 8 мая 2001 года в Риштанском районе Ферганской области. С 2015 года является членом сначала юношеской, затем молодёжной, теперь же взрослой сборных Узбекистана. Первый тренер-Хусанбой Кучкоров. На сегодняшний день занимается под руководством Тулкина Киличева. В 2022 году Муйдинхуджаев стал бронзовым призёром чемпионата Азии в Иордании. Год спустя на чемпионате мира в Ташкенте Асадхуджа завоевал золотую медаль, победив таких именитых соперников, как 2-кратный Олимпийский чемпион Рониэль Иглесиаса из Кубы и казахстанца Дулата Бекбауова. Также он награждён почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Благодаря успешному участию в мировом лицензионном турнире, который проходил с 3 по 11 марта этого года в Италии, Муйдинхуджаев завоевал путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории до 71 кг.