“Procter & Gamble” компанияси Ўзбекистон МОҚнинг янги ҳамкорига айланди
Шахсий гигиена воситаларини ишлаб чиқарувчи дунёга машҳур “Procter & Gamble” (P&G) ширкати Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг ҳамкорларидан бирига айланди. Бугун ҳар икки ташкилот ўртасида меморандум имзоланди.
Тадбирда “Procter & Gamble” компаниясининг Туркия, Кавказ ва Марказий Осиё бўйича катта вице-президенти Танкут Турнаоглу ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, спортчи ва мураббийлар, ҳар икки ташкилот вакиллари иштирок этишди.
Даставвал, Танкут Турнаоглу Ўзбекистон МОҚ билан ҳамкорлик орқали мамлакатимизда Олимпия ҳаракати тарғиботини кучайтиришга ёрдам беришдан мамнун эканини билдирди. Шунингдек, у футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоасини Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига йўлланма олгани билан қутлаб, компания келгусида спорт йўналишида янада катта лойиҳаларда иштирок этишни мақсад қилганини таъкидлади.
Ўз навбатида, МОҚ Бош котиби футбол ва хоккей жамоаларимизнинг эришган сўнгги муваффақиятлари мамлакатимизда жамоавий спорт турларининг ривожи янги босқичга чиқаётгани маълум қилди. Қолаверса, Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан яқинлашиб келаётган Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига катта ҳажмда тайёргарлик олиб борилаётганини қўшимча қилди. Ойбек Омилович P&G Халқаро Олимпия қўмитасининг яқин ҳамкорларидан бири экани ушбу келишувнинг амалга ошишига туртки бўлганини билдирди.
Шундан сўнг томонлар ўзаро ҳамкорлик бўйича меморандумни имзоладилар.
Маълумот учун, P&G 1837 йил АҚШда асос солинган компания ҳисобланади. Ширкат 40 га яқин таниқли шахсий гигиена брендларини ўзида жамлаган. 2010 йилдан бутун дунёда Олимпизм ғояларини тарғиб қилишда ХОҚнинг ҳамкорларидан ҳисобланади. Меморандумга мувофиқ, ташкилот мамлакатимизда ҳам Олимпия ҳаракатини ривожлантиришда ўз ҳиссасини қўшади.

Всемирно известный бренд “Procter & Gamble” стал новым партнёром НОК Узбекистана
В мероприятии приняли участие старший вице-президент Procter & Gamble по Турции, Кавказу и Центральной Азии Танкут Турнаоглу и Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, спортсмены и тренеры, а также официальные лица обеих организаций.
Вначале своей речи Танкут Турнаоглу сообщил, что очень рад оказывать содействие продвижению Олимпийского движения в Узбекистане посредством сотрудничества с НОК. Он также поздравил олимпийскую сборную Узбекистана по футболу с завоеванием путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024 и отметил, что компания намерена в будущем участвовать в более крупных спортивных проектах.
В свою очередь, Генеральный секретарь НОК подчеркнул успех наших сборных по футболу и хоккею, что является ярким примером поднятия командных видов спорта в Узбекистане на новый уровень. Помимо этого, отметил, что благодаря поддержке нашего Уважаемого Президента, ведётся масштабная подготовка к предстоящим Олимпийским играм Париж-2024. В заключении своей речи Ойбек Омилович выразил, что компания P&G значится одним из основных партнёров Международного Олимпийского комитета и этот фактор сыграл важную роль в подписании двустороннего сотрудничества.
Для сведения, компания P&G была создана в 1837 году. Корпорация объединила в себе около 40 известных брендов средств личной гигиены. С 2010 года P&G является одним из партнёров МОК в продвижении идей олимпизма во всем мире. Согласно меморандуму, организация также будет способствовать развитию Олимпийского движения в нашей стране.