Париж-2024 лицензиатлари: Камондан отиш спорти тарихида янги саҳифа очган Зиёдахон Абдусатторова
Ўзбекистон делегацияси Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида бир қатор спорт турларида дебют қилади. Жумладан, камондан отиш спортида. Зиёдахон Абдусатторова мазкур йўналишда Олимпиадада иштирок этган дастлабки ўзбекистонлик спортчи сифатида тарихга киради.
Абдусатторова Зиёдахон Дилшоджон қизи 2001 йил 17 апрель куни Фарғона вилояти Марғилон шаҳрида дунёга келган. 2018 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Мураббийи Ирина Савинова. Ҳамюртимиз бир неча бор Осиё кубогида совриндорлар қаторидан жой олган. Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида аралаш жамоавий дастурда шоҳсупанинг учинчи поғонасига кўтарилган. Жорий йил “Зулфия” номидаги давлат мукофоти билан тақдирланган.
2023 йил ноябрь ойида Таиландда ўтган Осиё лицензион турниридаги муваффақиятли иштироки орқали Париж-2024 иштирокчилари орасидан жой олди.

Лицензиаты Париж-2024: Зиёдахон Абдусатторова, которой удалось открыть новую главу в истории узбекского спорта
Делегация Узбекистана на летних Олимпийских играх в Париже будет дебютировать в нескольких видах спорта. Одним из таких видов является - стрельба из лука. В частности, нашей соотечественнице Зиёдахон Абдусатторовой впервые в истории узбекского спорта удалось завоевать путёвку на Олимпиаду в этом направлении.
Абдусатторова Зиёдахон Дильшодовна родилась 17 апреля 2001 года в городе Маргилан Ферганской области. С 2018 года выступает в составе сборной Узбекистана. Тренер - Ирина Савинова. Зиёдахон Абдусатторова несколько раз поднималась на пьедестал Кубка Азии. На Играх Исламской Солидарности Конья-2021 заняла третье место в командном-миксте. В 2024 году награждена государственной премией имени "Зульфия".
Благодаря успешному участию на лицензионном турнире Азии в ноябре 2023 года в Таиланде, Зиёдахон Абдусатторова вошла в список лицензиатов летних Олимпийских игр Париж-2024.