“Улар Токиога боришади” лойиҳамизни давом эттирамиз. Бугун эътиборингизга бокс бўйича терма жамоамиз вакили Санжар Турсунов ҳақидаги маълумотларни тақдим қиламиз.
Санжар Шокиржонович Турсунов 1998 йил 18 август куни Сурхондарё вилояти Денов туманида туғилган. Чирчиқ бокс мактаби тарбияланувчиси. Мураббийи Тўлқин Қиличев.
Санжар спортчилар оиласида таваллуд топган. Акаси Суҳроб Турсунов дзюдо бўйича терма жамоамиз вакили ҳисобланиб, бир қатор халқаро мусобақаларда ғалаба қозонган. Унинг ўзи эса боксни танлади ва бир қатор ютуқларни қўлга киритди.
2017 йил 19 ёшида Тошкентда ўтган Осиё чемпионатидаги иштироки орқали жаҳон чемпионатига йўл олди. Ёш боксчимиз Гамбургда ўтган мусобақада ажойиб иштирок этди ва бронза медали билан юртимизга қайтди.
2018 йилдан профессионал боксга қадам қўйди. Ҳозиргача 3 та жанг ўтказиб, уларнинг барчасида ғалаба қозонди.
2019 йил Бангкокда ўтган Осиё чемпионатида кумуш, 2021 йил Дубай мезбонлик қилган қитъа биринчилигида эса бронза медалини қўлга киритди.
2020 йил Иорданияда ўтган Осиё-Океания лицензион турниридаги иштироки орқали Токио-2020 йўлланмасига эга бўлди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: боксёр из Сурхандарьи — Санжар Турсунов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о представителе сборной Узбекистана по боксу Санжаре Турсунове.
Турсунов Санжар Шокиржонович родился 18 августа 1998 года в Сурхандарьинской области. Воспитанник Чирчикской школы бокса. Тренер — Тулкин Киличев.
Санжар родился в семье спортсменов. Его брат Сухроб Турсунов — представитель сборной Узбекистана по дзюдо, достиг много успехов на международных соревнованиях. А сам Санжар выбрал бокс и завоевал немало побед.
В 2017 году в возрасте 19 лет благодаря участию на чемпионате Азии в Ташкенте удостоился возможности выступать на чемпионате мира. В первенстве мира в Гамбурге ему удалось завоевать бронзу.
С 2018 года стал участвовать в профессиональном боксе. До настоящего времени провёл 3 боя и во всех них одержал победы.
В первенстве континента 2019 года в Бангкоке стал серебряным призёром, а на чемпионате Азии 2021 года в Дубае удостоился бронзы.
Благодаря участию в лицензионном турнире для континентов Азии-Океании в 2020 году завоевал лицензию Токио-2020.