Содиқ Сафоев Ўзбекистон регби федерацияси раислигига қайта сайланди
Бугун Ўзбекистон регби федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон регби федерацияси раиси Содиқ Сафоев, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Спорт ўйинлари буйича Республика олий спорт маҳорати мактаби директори Жасур Акрамов, шунингдек, федерациянинг Ижроия қўмитаси, вилоятлардаги вакиллари, мураббийлар штаби ва спортчилар иштирок этишди. Конференцияда федерациянинг ўтган даврдаги ҳисоботи кўриб чиқилиб, раҳбарият таркиби шакллантириб олинди.
Даставвал федерация Ижрочи директори Бегзод Ибрагимов 2019-2023 йиллар давомида амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисобот берди. Унда 4 йил мобайнида эришилган ютуқлар, йўл қўйилган камчиликлар кўриб чиқилди. Делегатлар ҳисоботни бир овоздан маъқуллашди. Шундан сўнг кун тартибининг асосий масалаларига ўтилди.
Ижроия қўмита ташкилот раҳбарлигига 2013 йилдан бери федерацияда раис сифатида фаолият олиб бораётган ва 2017 йил ушбу лавозимга қайта сайланган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев номзодини илгари сурди. Иштирокчилар бир овоздан Содиқ Салихович номзодини қўллаб-қувватлашди ва С.Сафоев навбатдаги муддатга Ўзбекистон регби федерациясининг раиси этиб сайланди. Ўз навбатида, федерация раиси билдирилган ишончни оқлашга ваъда берар экан, терма жамоаларнинг моддий техник базасини ошириш орқали халқаро майдондаги натижаларни янада яхшилаш, мамлакатимизда регби оммавийлигини ошириш бўйича устувор режалар ҳақида тўхталиб ўтди.
Делегатлар шу пайтгача федерация Бош котиби лавозимида ишлаб келган Қаҳрамон Жалилов номзодини навбатдаги муддатга маъқуллашди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирининг ўринбосари Алишер Нарбаев федерация раисининг биринчи ўринбосари, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Республика товар хом ашё биржаси бошқарув раиси Зиёвуддин Бадриддинов федерация раиси ўринбосари лавозимларига сайландилар. Тадбир давомида федерация Ижроия қўмитаси, Тафтиш ҳайъати ва Тартиб-интизом қўмитаси таркиби ҳам шакллантириб олинди.
Шунинг билан, Ўзбекистон регби федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Содик Сафоев переизбран на пост председателя Федерации регби Узбекистана
Сегодня состоялась очередная отчётно-выборная конференция Федерации регби Узбекистана. В мероприятии приняли участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководитель Федерации регби страны Содик Сафоев, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по игровым видам спорта Джасур Акрамов, а также, представители Исполкома и областных подразделений федерации, тренерский штаб и спортсмены. Во время конференции были подведены итоги относительно проделанной работы за прошедший промежуток времени и сформирован состав руководства федерации.
Сначала выступил Исполнительный директор федерации Бегзод Ибрагимов, подробно изложив деятельность организации за 2019-2023 годы. Во время выступления Б.Ибрагимова подробно рассматривались достигнутые успехи, а также, некоторые упущения и недостатки. Далее в соответствии с повесткой дня обсуждались и другие вопросы.
На пост председателя Федерации регби Узбекистана Исполкомом была выдвинута кандидатура первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева. До этого он дважды - в 2013 и 2017 годах избирался на пост главы организации. В свою очередь, все участники конференции единогласно поддержали выдвинутую кандидатуру на пост председателя и Содик Салихович был переизбран руководителем Федерации регби Узбекистана на новый срок. В свою очередь, Содик Сафоев поблагодарил за оказанное ему доверие и отметил, что улучшая материально-техническую базу сборных команд, мы можем достичь больших успехов на международной арене и поделился своими планами для дальнейшей популяризации регби в стране.
Также, делегаты одобрили кандидатуру Кахрамона Джалилова, занимающего должность Генерального секретаря федерации, на следующий срок. Первым заместителем председателя Федерации избран заместитель Министра обороны Республики Узбекистан Алишер Нарбаев. А генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов и председатель правления Республиканской товарно-сырьевой биржи Зиевуддин Бадриддинов заняли должности заместителя председателя Федерации. Также в ходе конференции был сформирован состав Исполкома, ревизионной и контрольно-дисциплинарной комиссий.
Таким образом, очередная отчётно-выборная конференция Федерации регби Узбекистана завершила свою работу.