Жаҳон чемпиони Исроил Мадримовга Президент совғаси топширилди
Профессионал бокснинг WBА йўналиши бўйича жаҳон чемпиони Исроил Мадримов бугун Тошкентга қайтиб келди. Ҳамюртимиз Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди.
Маросимда Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, мамлакат бокс федерацияси раҳбарияти, шунингдек, боксчимизнинг яқинлари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Тадбир аввалида Вазир ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов спортчимизни қўлга киритган муваффақияти билан муборакбод этиб, унинг келгуси фаолиятида ҳам омад тилади. Шунингдек, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов спортчимизни Олимпия оиласи номидан қутлаб, чемпионга Ўзбекистон Республикаси Президенти совғаси – “Tahoe” автомобилининг калитини топширди. Ўз навбатида, Мадримов давлатимиз томонидан кўрсатилаётган эътибордан мамнун эканини таъкидлаб, келгусида қолган йўналишлардаги чемпионлик камарларини ҳам Тошкентга олиб келишини айтди.
Эслатиб ўтамиз, ҳамюртимиз 8 март куни Саудия Арабистонида ўтган чемпионлик беллашувида фаолиятида 25 та жанг ўтказиб, уларнинг барчасида ғалаба қозонган россиялик Магомед Курбановни 5-раундда нокаутга учратган эди.
Шу тариқа, Исроил Мадримов супер ўрта вазн тоифасида жаҳон чемпионлигини қўлга киритган ўзбекистонлик биринчи боксчига айланди. Ушбу ғалабадан кейин у WBA рейтингида 1-ўринга кўтарилиб олди. Мазкур чемпионлик камарига ўз вақтида америкалик Флойд Мейвезер, Оскар де ла Хойя ва пуэрто-риколик Мигель Котто каби жаҳон боксининг афсоналари ва юлдузлари эгалик қилишган.

Чемпиону мира вручен подарок Президента Республики Узбекистан - автомобиль "Tahoe"
Чемпион мира по версии WBA в профессиональном боксе Исраил Мадримов сегодня вернулся в Ташкент. В честь нашего победоносного соотечественника в столичном международном аэропорту имени Ислама Каримова было организовано торжественное мероприятие.
В нём присутствовали руководство Министерства спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета, Федерации бокса страны, а также, родные и близкие боксёра, сотрудники СМИ.
В начале мероприятие выступил заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов отметил победу Мадримова и пожелал ему успехов в дальнейшем. От имени всех представителей Олимпийской семьи Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов искренне поздравил боксёра и вручил чемпиону подарок Президента Республики Узбекистан - ключи от автомобиля "Tahoe". В свою очередь, Исраил Мадримов выразил свою благодарность за оказанное внимание со стороны государства и отметил, что в будущем планирует завоевать и остальные пояса в других направлениях профессионального бокса.
Напомним, 8 марта в Саудовской Аравии наш соотечественник провёл бой за титул чемпиона WBA против Магомеда Курбанова и на 5-м раунде нокаутировал россиянина, который за свою карьеру провёл 25 беспроигрышных боёв.
Таким образом, Исраил Мадримов стал первым боксёром из Узбекистана, который завоевал титул чемпиона в суперсреднем весе. Благодаря победе, наш представитель поднялся на 1-е место в рейтинге WBA. В своё время этот чемпионский пояс завоевали такие легенды и звезды мирового бокса, как американец Флойд Мейвезер, Оскар де ла Хойя и Мигель Котто из Пуэрто-Рико.