Улар Токиога боришади: Хоразмлик эркин курашчимиз Ғуломжон Абдуллаев
“Улар Токиога боришади” лойиҳамизда бугун Сизлар билан эркин кураш бўйича терма жамоамиз вакили Ғуломжон Абдуллаев ҳақида гаплашамиз.
Ғуломжон Озодович Абдуллаев 1998 йил 11 ноябрь куни Хоразм вилоятида туғилган. Эркин кураш бўйича -57 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қилади. Мураббийи – Бахтиёр Собиров.
Абдуллаев халқаро ареналардаги энг катта ютуғини 2016 йил қўлга киритган. 18 ёшида U20 ёш тоифасидаги жаҳон чемпионатида иштирок этиб, бронза медалига сазовор бўлган. Шунингдек, фаолияти давомида бир қатор бошқа йирик халқаро мусобақаларда ғолиб ва совриндорлар қаторидан жой олган. Ёшлар ўртасида Осиё чемпиони.
Спортчимиз 2016 йил ёшлар, 2018 йилдан асосий жамоага қўшилган. Айтиш мумкинки, Абдуллаев ҳозирда ушбу вазн тоифасида мамлакатимиз етакчисига айланиш учун ўзига хос мини-турнирдан ўтишга тўғри келди. -57 кгда терма жамоамиз Абдуллаевдан ташқари Маҳмуд Шавкатов, Нодиржон Сафаров, Умид Жалолов каби маҳоратли полвонларга эга. Мураббийлар штаби узоқ қарордан сўнг бу вазнда Абдуллаев номзодини маъқул кўришди ва бу қарор амалда ўзини оқлади. Спортчимиз жорий йилнинг апрель ойида Қозоғистонда ўтган лицензион турнир орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олган.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Khorezm wrestler Gulomjon Abdullayev
Today, as part of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo", we will tell you about the representative of the freestyle wrestling team Gulomjon Abdullayev.
Gulomjon Abdullayev was born in 1998 in Khorezm. Performs in the weight category -57 kg. The coach is Bakhtiyor Sobirov.
The wrestler achieved his greatest success on the world stage in 2016, at the age of 18. Then he took part in the World Championship in the U20 age category and won a bronze medal. Also, he has risen to the podium of prestigious international tournaments several times. He is the Asian youth champion.
The wrestler was in the youth team in 2016, in 2018 he moved to the main team. It should be noted that in order to become the leader of the country in this weight category, he had to pass a kind of mini-tournament. In his weight category there were such talented and experienced wrestlers as Mahmud Shavkatov, Nodirjon Safarov, Umid Zhalolov. After much thought, the coaches chose Abdullayev's candidacy in this weight class and their decision justified itself. In April of this year, Gulomjon Abdullayev won a ticket to the Tokyo Olympics at a licensed tournament in Kazakhstan.