Саккизта жаҳон рекорди ўрнатилган Осиё чемпионатида терма жамоамиз икки йўналишда қитъада тенгсиз бўлди
Тошкент мезбонлик қилган оғир атлетика бўйича Осиё чемпионати сарҳисоб қилинди. Унда Ўзбекистон терма жамоаси умумий очколар классификациясида, шунингдек, эркаклар терма жамоамиз очколар борасида энг яхши деб топилди.
Мусобақа сарҳисобига бағишланган маросимда Халқаро оғир атлетика федерацияси (IWF) президенти Муҳаммад Жалуд, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазири Адҳам Икрамов, Спорт вазирининг ўринбосари, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов иштирок этишди.
3-10 февраль кунлари ўтган қитъа биринчилигида Осиёнинг энг кучли жамоалари ғолиблик учун кураш олиб боришди. Якунда Ўзбекистон эркаклар ва аёллар терма жамоалари жами 8 та олтин, 12 та кумуш ва 5 та бронза медалларини жамғаришга муваффақ бўлди. Шулардан 7 та олтин, 7 та кумуш ва 1 та бронза йигитларимиз улушига тўғри келса, қизларимиз 1 та олтин, 5 та кумуш ва 4 та бронза медалларига эга чиқишган. Қуйида очколар ва медаллар бўйича кучли учликка кирган жамоаларни кўрсатиб ўтамиз:
Умумий очколар классификацияси:
2. Жанубий Корея
3. Хитой Таипейи
Очколар бўйича эркаклар жамоалари:
Очколар бўйича аёллар жамоалари:
1. Жанубий Корея
Умумий медаллар бўйича:
1. КХДР – 32 та олтин, 1 та кумуш
2. Жанубий Корея – 12 та олтин, 5 та кумуш, 10 та бронза
3. Ўзбекистон – 8 та олтин, 12 та кумуш, 5 та бронза
Медаллар бўйича эркаклар терма жамоалари:
1. КХДР – 11 та олтин, 1 та кумуш
2. Ўзбекистон – 7 та олтин, 7 та кумуш, 1 та бронза
3. Жанубий Корея – 4 та олтин, 1 та кумуш, 2 та бронза
Медаллар бўйича аёллар терма жамоалари:
1. КХДР – 21 та олтин
2. Жанубий Корея – 8 та олтин, 4 та кумуш, 8 та бронза
3. Ўзбекистон – 1 та олтин, 5 та кумуш, 4 та бронза
Осиё рекордлари: 9 та;
Жаҳон рекордлари: 8 та.
Энг яхши эркак спортчи: Эрвин Раҳмат (Индонезия)
Энг яхши аёл спортчи: Сонг Гум Ри (КХДР)
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси юқори савияда ўтказилган Осиё чемпионати ва унда эришилган натижалар билан Ўзбекистон оғир атлетика федерациясини самимий қутлайди.

11 Февраля 2024 4726
В континентальном первенстве, где установлено 8 мировых рекордов, нашей сборной не было равных в двух направлениях
Подведены итоги чемпионата Азии по тяжёлой атлетике, который состоялся в Ташкенте. Приятно отметить, что наша сборная по итогам классификации набранных очков, а также, мужская сборная по количеству очков, была признана лучшей.
В мероприятии, где были подведены итоги соревнований, участвовали президент Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) Мухаммад Джалуд, Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, заместитель министра спорта, первый заместитель председателя федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
3-10 февраля в континентальном первенстве выступили лучшие команды Азии и боролись за победу. В итоге мужская и женская сборная Узбекистана завоевала 8 золотых, 12 серебряных и 5 бронзовых наград. 7 золотых, 7 серебряных и 1 бронзовую медали выиграли наши парни. А девушкам удалось добавить 1 золото, 5 серебра и 4 бронзу в копилку узбекских тяжелоатлетов.
Классификация набранных очков:
2. Южная Корея
3. Китайский Тайбэй
Мужские сборные по количеству очков:
1.Узбекистан
Женские сборные по количеству очков:
1. Южная Корея
По количеству общих завоёванных медалей:
1. КНДР – 32 золото, 1 серебро
2. Южная Корея – 12 золото, 5 серебро, 10 бронзы
3. Узбекистан – 8 золото, 12 серебро, 5 бронзы
Мужсие сборные по количеству завоёванных медалей:
1. КНДР – 11 золото, 1 серебро
2. Узбекистан – 7 золото, 7 серебро, 1 бронза
3. Южная Корея – 4 золото, 1 серебро, 2 бронзы
Женские сборные по количеству медалей:
1. КНДР – 21 золото
2. Южная Корея – 8 золото, 4 серебро, 8 бронзы
3. Узбекистан – 1 золото, 5 серебро, 4 бронзы
Рекорды Азии: 9;
Мировые рекорды: 8.
Лучший спортсмен среди мужчин: Эрвин Рахмат (Индонезия)
Лучшая спортсменка среди женщин: Сонг Гум Ри (КНДР)
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет федерацию тяжёлой атлетики страны с успешным проведением чемпионата Азии, организации на высоком уровне и отличными результатами.