Бу йилги Тошкент халқаро марафонида иштирокчи давлатлар сони 32 тага етади
21 апрель куни ўтадиган BYD – VI Тошкент халқаро марафони жорий йил пойтахтимизда ўтадиган йирик оммавий спорт тадбирларидан бири ҳисобланади. Бугун Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида мазкур мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик юзасидан матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Миллий Олимпия қўмитаси, Енгил атлетика бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси мутасаддилари ва ОАВ ходимлари қатнашди. Тадбирда сўз олган федерация раиси ўринбосари Камолиддин Усмонов бу каби оммавий спорт тадбирларини ўтказиш мамлакатимиз аҳолиси, хусусан, ёшлар орасида соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этишда муҳим аҳамият касб этишини билдирди. Шундан сўнг федерация бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов ташкилий жараён, трасса, иштирокчи давлатлар, мукофот жамғармаси, рўйхатдан ўтиш тартиби ва шу каби асосий масалалар бўйича тақдимот ўтказди.
Унга кўра, VI Тошкент халқаро марафони мамлакатимизда ташкил этиладиган ягона World Athletics Label даражасидаги тадбир ҳисобланади. Бу гал иштирокчи давлатлар географияси кенгайиб, 32 мамлакатдан моҳир югурувчилар баҳс олиб бориши кутилмоқда. Дастурга кўра, пойгалар марафон (42 км, 195 метр), ярим марафон (21 км), шунингдек, 3 ва 10 км масофаларга югуриш йўналишларида ўтказилади. Қолаверса, унинг доирасида болалар учун “Kids Run” ва скандинавча юриш бўйича беллашувлар ҳам ташкил этилиши кутилмоқда. Яна бир аҳамиятли томони, бу йил соврин жамғармаси 720 миллион сўмга оширилмоқда.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари қатнашиши кутилаётган таниқли спортчилар, допинг синамалари, тадбир олдидан ташкил этиладиган пресс-тур ва унга кўнгиллиларни жалб қилиниши каби мавзуларда ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди.

В Ташкентском международном марафоне примут участие бегуны из 32 стран
Сегодня в федерации лёгкой атлетики Узбекистана состоялась пресс–конференция, посвященная подготовке к одному из самых ожидаемых спортивно-массовых событий года - BYD - VI Ташкентскому международному марафону, который состоится 21 апреля нынешнего года. Помимо руководства федерации, на мероприятии приняли участие и представители Национального Олимпийского комитета, Республиканской школы Высшего спортивного мастерства по легкоатлетическим видам спорта, ответственные лица Оргкомитета и сотрудники СМИ.
Первым выступил заместитель председателя федерации лёгкой атлетики страны Камолиддин Усмонов, отметив, что приоритетными целями для проведения такого широкомасштабного мероприятия, является популяризация массового спорта, среди населения страны, пропаганда здорового образа жизни и увеличение количество людей, занимающихся спортом. Далее Генеральный секретарь федерации Камолиддин Рузмухаммедов провёл презентацию, где была предоставлена вся необходимая информация о марафоне: организационные моменты, место проведения забега, количество стран-участников, призовой фонд, порядок регистрации для участия и другое.
Следует отметить, что Ташкентский марафон является спортивным мероприятием международного уровня, единственным в Узбекистане, который имеет статус World Athletics Label. В этом году география участников расширена и ожидается участие бегунов из 32 стран мира. В программу мероприятия включены классическая марафонская дистанция в 42 км 195 м, полумарафон - 21 км, а также, бег на 3 и 10 км. Накануне марафона планируется проведение забега «Kids Run» и соревнований по скандинавской ходьбе. Примечательно, что в этом году значительно увеличен общий призовой фонд марафона - 720 млн.сумов.
В завершении пресс-конференции сотрудники СМИ получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы относительно участия элитных спортсменов и представителей национальной сборной, проведения допинг-пробы, привлечения волонтёров и организации пресс-тура накануне марафона.