Осиё ва Пара Осиё ўйинларининг қаҳрамонларига пул мукофотлари топширилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарори ва Вазирлар Маҳкамасининг тегишли Фармойишига биноан Ханчжоу-2022 XIX ёзги Осиё ва IV Пара Осиё ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчилар, уларни тайёрлаган мураббийларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Пойтахтимиздаги Олимпия ва Паралимпия шон-шуҳрати музейида ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари, спорт федерациялари масъуллари, спортчи ва мураббийлар, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси департамент раҳбари Одил Абдурахманов очиб берар экан, давлатимиз ҳамиша халқаро майдонда муваффақият қозонган спортчиларимизни қўллаб-қувватлаб келиши, уларга барча шароитларни яратиб беришини таъкидлади. Ўз навбатида, Вазир Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ҳамда Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев спортчиларимизни қутлаб, уларнинг келгуси фаолиятларида, хусусан, Париж-2024 Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик йўлида ўзларининг илиқ тилакларини билдиришди.
Президент Қарори ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг тегишли Фармойишига биноан олтин медални қўлга киритган спортчилар 10 000, кумуш медал эгалари 5 000, бронза медали соҳиблари 2500 АҚШ доллари; уларнинг мураббийлари эса ушбу суммаларнинг тенг ярми миқдорида, мос равишда 5 000, 2500 ҳамда 1250 АҚШ доллари миқдоридаги бир марталик пул мукофотлари билан тақдирланишди.
Давлатимизнинг бундай эътибори спортчи ва мураббийларимизни ҳам илҳомлантирди. Тадбирда сўз олган таэквондо WT бўйича Осиё ўйинлари чемпиони Улуғбек Рашитов ва бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Тўлқин Қиличев, шунингдек, пара енгил атлетика баҳсларида 1 та олтин ва 2 та бронза медалларини қўлга киритган Асила Мирзаёрова ҳамда пара каноэ бўйича Ўзбекистон терма жамоаси мураббийи Дилшод Йўлдошев ушбу эътибор ва ғамхўрлик янги Олимпия йили олдидан катта мотивация бўлишини таъкидлаб, келгусида бундан ҳам улкан ғалабалар сари меҳнат қилишларини билдиришди.

21 Декабря 2023 4152
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан и соответствующим Распоряжением Кабинета Министров состоялась церемония награждения победителей и призеров XIX летних Азиатских и IV Пара-Азиатских игр «Ханчжоу-2022», а также, их тренеров. Мероприятие прошло в столичном музее Олимпийской и Паралимпийской славы и в нём присутствовали ответственные лица Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров, Министерства молодёжной политики и спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, спортивных федераций, спортсмены, тренеры и СМИ.
Открывая мероприятие, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов подчеркнул, что наше государство всегда поддерживает спортсменов, которые добиваются успеха на международной арене, и создает для них все необходимые условия. В свою очередь, Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев поздравили наших атлетов и пожелали успехов в их дальнейшей деятельности, в частности в подготовке к Олимпиаде и Паралимпиаде Париж-2024.
Согласно Постановлению Президента и соответствующему Распоряжению Кабинета Министров Республики Узбекистан спортсмены, завоевавшие золотую медаль, получили 10 000 долларов США, серебряные призёры – 5 000 долларов США, бронзовые призёры – 2 500 долларов США; а их тренерам были вручены денежные премии в размере 5 000, 2 500 и 1 250 долларов США соответственно.
Такое поощрение стало настоящей мотивацией для спортсменов и тренеров. Чемпион Азиатских игр по таэквондо WT Улугбек Рашитов и главный тренер сборной Узбекистана по боксу Тулкин Киличев, а также, Асила Мирзаёрова, завоевавшая 1 золотую и 2 бронзовые медали по пара-лёгкой атлетике на Азиаде в Ханчжоу и тренер сборной Узбекистана по пара-каноэ Дилшод Йулдошев отметили, что такое внимание вдохновит каждого атлета к новым победам, в частности на предстоящих Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже и пообещали, что будут всеми силами стараться оправдать оказанное им доверие.