Мамлакатимизда қишки спорт турларини ривожлантириш босқичлари хорижий экспертлар билан муҳокама қилинди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари Шерзод Ташматов қишки спорт турининг акробатика йўналиши бўйича Лиллехаммер-1994 Олимпиадаси чемпиони Лина Черязовага мураббийлик қилган мутахассис Дмитрий Кавунов билан учрашди. Суҳбатнинг бош мавзуси юртимизда қишки спорт турлари, хусусан, фристайл йўналишларини қайта ривожлантириш масаласи бўлди. Унда Россия фристайл федерацияси вице-президенти Михаил Бородянский ҳамда Халқаро чанғи спорти турлари федерациясининг эксперти Андреа Ринальди ҳам иштирок этди.
Д.Кавунов фаолияти давомида Россия ва Канада терма жамоаларида ҳам мураббийлик қилди. Бугунги суҳбат давомида мутахассиснинг тажрибасидан фойдаланган ҳолда мамлакатимизда фристайл турларини ривожлантириш бўйича дастлабки режалар муҳокама қилинди. Дмитрий Ефимович аввало, иқтидорли спортчиларни саралаб олиш, уларнинг шуғулланишлари учун шароит яратиш муҳимлигини таъкидлади.
МОҚ раиси ўринбосари давлатимизда қишки спорт турлари ривожини янги босқичга олиб чиқиш борасидаги режалар, “Ҳумо арена” ва “Алпомиш” муз саройларини қуриш орқали даставвал оммавий спорт тарғиботи кучайтирилаётгани ҳақида гапириб берди. Суҳбат давомида фристайлнинг нафақат акробатика, балки могул йўналишини ривожлантириш, Тошкент вилоятининг тоғли ҳудудларида мусобақа ва ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш бўйича ҳам ўзаро фикр алмашилди.

Проведена встреча с международными экспертами относительно этапов развития зимних вида спорта в Узбекистане
Заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана Шерзод Ташматов встретился с Дмитрием Кавуновым, который является тренером чемпионки зимних Олимпийских игр Лиллехаммер-1994 по фристайлу Лины Черязовой. Основным обсуждаемым вопросом на встрече стало развитие зимних видов спорта, в частности дисциплин фристайла в нашей стране. На встрече также приняли участие вице-президент федерации фристайла России Михаил Бородянский и эксперт международной федерации лыжного спорта Андреа Ринальди.
В ходе своей деятельности Д.Кавунов был тренером сборных команд России и Канады. Во время сегодняшней беседы официальные лица рассмотрели начальный план действий по развитию дисциплин фристайла в Узбекистане, используя богатый опыт специалиста. Дмитрий Ефимович отметил, что необходимо отобрать талантливых спортсменов и создать все необходимые условия для проведения тренировок.
Заместитель председателя Комитета рассказал об инициативах, которые направлены на поднятие зимних видов спорта на новый уровень в Узбекистане. В частности, строительство ледовых дворцов "Хумо арена" и "Алпомиш" оказало значительное содействие популяризации массового спорта среди населения. Во время беседы речь шла не только об акробатике, но и развития дисциплины могул, проведения учебно-тренирвочных сборов и соревнований в горных районах Ташкентской области и присутствующие обменялись мнением по этому вопросу.