Бугун юртимиз бўйлаб Ўзбекистон Республикаси давлат байроғи қабул қилинган куннинг 32 йиллиги муносабати билан “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтди. Мамлакатимизнинг 16 та шаҳрида бир вақтда ташкил этилган спорт тадбири соғлом турмуш тарзи тарафдорларини ўзида жамлади.
Мусобақа Тошкент шаҳрида 3 ва 10 км, Нурафшон, Гулистон, Андижон, Наманган, Фарғона, Жиззах, Самарқанд, Навоий, Бухоро, Қоровулбозор, Термиз, Қарши, Ғузор, Хива ва Нукус шаҳарларида 3 км масофага югуриш баҳслари бўйича ташкил этилди.
Пойтахтимизда ўтган тантанали очилиш маросимида сўз олган расмийлар бу каби мусобақаларни ўтказиш анъана тусига кириб қолгани, бу орқали мамлакатимиз аҳолиси орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботи янада кучайиб бораётгани ҳақида тўхталишди.
Беллашувларда ҳамюртларимиздан ташқари қўшни мамлакатлардан ҳам атлетлар иштирок этишди. Тошкент шаҳрида ўтган пойгаларнинг ғолиб ва совриндорлари рўйхати қуйидагича кўриниш олди:

Массовый бег "Янги нафас" объединил любителей спорта страны
Сегодня был дан старт массовому бегу «Янги нафас», приуроченному Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан. Спортивное мероприятие, которое одновременно проходило в 16 городах нашей страны, объединило всех любителей спорта и здорового образа жизни.
В Ташкенте участники состязаний соревновались в беге на 3 и 10 км, а в Нурафшане, Гулистане, Андижане, Намангане, Фергане, Джизаке, Самарканде, Навом, Бухаре, Караульбазаре, Термизе, Карши, Гузаре, Хиве и Нукусе на дистанцию 3 км.
Официальные лица, выступая в торжественной церемонии открытия марафона в столице, подчеркнули, что проведение таких массовых соревнований, уже входит в традицию и благодаря им, здоровый образ жизни ещё больше пропагандируется среди населения страны.
В состязаниях, помимо наших спортсменов, участвовали и представители соседних стран. Список победителей и призёров марафона в Ташкенте выглядит следующим образом: