Қиличбозларимизнинг муваффақияти ОАВ эътиборида
Куз фасли қиличбозлик бўйича мусобақаларга бой. Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси жорий мавсум Жаҳон кубоги босқичларида муваффақиятли иштирок этиб, 6 та олтин ва 2 та бронза медалларини қўлга киритди. 18-19 ноябрь кунлари эса Тошкент саблячи қизлар ўртасидаги навбатдаги босқичга мезбонлик қилади.
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида спортчиларимизнинг ортда қолган босқичдаги муваффақиятли иштироки ва ҳафта якунида кутилаётган навбатдаги босқичга тайёргарлик мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова, терма жамоа мураббийлари ва спортчилар, фахрийлар, ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Даставвал, Г.Саидова қиличбозларимизнинг жорий йил давомида эришган ғалабалари ҳақида тўхталиб ўтди. Хусусан, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида қўлга киритилган 1 та олтин ва 2 та бронза медаллари, ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионати, Жаҳон кубоги босқичларидаги зафарлари тилга олинди. Мутахассис бундай натижалар давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши, спортга қаратаётган эътибори сабаб эришилганини таъкидлади. Ўз навбатида, фахрийлар ва спортчиларимиз ҳам ушбу фикрни тасдиқлашди. Терма жамоа аъзолари келгусида бундай эътибор билан янада юқори натижалар қайд этишларини билдиришди.
Анжуманда Тошкентда ўтадиган босқич ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. Айни пайтгача Грузия, Гонконг, Қозоғистон, Жанубий Корея, Сербия ва Ўзбекистондан 50 нафарга яқин спортчи рўйхатдан ўтган. Қиличбозларимиз мазкур мусобақада яккалик ва жамоавий дастурда муҳим рейтинг очколари учун кураш олиб боришади.
Тадбир давомида ОАВ ходимлари асосий терма жамоамизнинг Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик стратегияси, ёшларимизнинг бўлажак мусобақага тайёргарлиги борасида ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.

Успех узбекских фехтовальщиков на объективах камер СМИ
Как вам известно, осенью проходят много соревнований по фехтованию. Молодёжная сборная Узбекистана в начале сезона успешно приняла участие в этапах Кубка Мира и завоевала 8 медалей (6 золота и 2 бронзы). 18-19 ноября Ташкент примет очередной этап турнира Кубка Мира по сабле среди молодёжи.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция. Во время мероприятия было рассмотрено успешное участие узбекских фехтовальщиков на нынешних соревнованиях и подготовка к предстоящему этапу Кубка Мира. В пресс-конференции участвовали Генеральный секретарь федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, тренеры сборной, спортсмены, ветераны спорта и представители СМИ.
Первой выступила Г.Саидова и отметила успех наших фехтовальщиков в нынешнем году. В частности, представителям Узбекистана удалось завоевать 1 золото и 2 бронзы Азиатских игр Ханчжоу-2022, а также, подняться на пьедестал чемпионата мира среди юниоров и этапов Кубка Мира. Гульнара Тулкуновна подчеркнула, что такие высокие показатели были достигнуты благодаря поддержке и оказанному вниманию со стороны государства. В свою очередь ветераны и спортсмены тоже подтвердили эту мысль и выразили свою благодарность за поддержку. Представители сборной отметили, что оправдают оказанное им доверие и всегда будут стараться достигать успеха.
В ходе пресс-конференции также было сказано об этапе Кубка Мира, который пройдёт в Ташкенте. До настоящего времени уже зарегистрированы около 50 спортсменов из Грузии, Гонконга, Казахстана, Южной Кореи, Сербии и Узбекистана.
В конце мероприятия представители СМИ задали вопросы относительно стратегии подготовки фехтовальщиков к лицензионным соревнованиям ОИ Париж-2024 и получили ответы.