“Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари учун қад ростлаётган Олимпия шаҳарчаси ОАВ нигоҳида
Бугун Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Миллий Олимпия қўмитаси томонидан Тошкент-2025 ёшлар Осиё ва Пара Осиё ўйинлари учун қурилаётган Олимпия шаҳарчаси бўйлаб пресс-тур ташкил этилди. Тадбирда вазир Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Ташходжаев, МОҚ раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов, лойиҳага жалб қилинган хорижлик экспертлар, 40 нафарга яқин ОАВ ходимлари иштирок этишди.
2022 йил 9 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мазкур шаҳарча қурилишига тамал тошини қўйган эди. Бугунги тадбирда 1 йил ўтгандан сўнг шаҳарчадаги қурилиш ишлари, жараён қай ҳолатда экани хусусида батафсил маълумот берилди.
Шаҳарчанинг умумий майдони 100 гектар. Бу ерда 10 минг ўринли енгил атлетика ва футболга ихтисослашган стадион, 6 та ёпиқ ва 13 та очиқ иншоотлар барпо этилмоқда. Қайд этиш жоиз, мазкур лойиҳа Янги Ўзбекистоннинг имкониятларини нафақат Осиё, балки бутун дунёга кўрсатиб беради. Қурилиш жараёни Хитойнинг “ CAMC Engineering” компанияси томонидан амалга оширилмоқда.
Расмийлар қурилиш ишлари давлатимиз раҳбари томонидан берилган кўрсатмалар асосида олиб борилаётганини таъкидлашди. Шаҳарча ичига қуёш панеллари ҳам ўрнатилиб, улар майдонни электр энергияси билан таъминлаш учун тўла қувватга эга бўлади. Шунингдек, электр автомобилларни қувватлаш учун ҳам бекатлар барпо этилади.
Пресс-тур давомида федерациялар мутасаддилари, хорижлик экспертлар қурилаётган объектлар замонавий қопламалар билан жиҳозланиши бўйича Марказий Осиёда ягона бўлиши, бундай лойиҳа қитъамизда ҳам саноқли мамлакатларда борлигига алоҳида урғу қаратишди. Тадбирда қатнашган расмийларлар билан шу ернинг ўзида алоҳида суҳбатлар ҳам ташкил этилди ва унда журналистлар мавзу юзасидан ўзларини қизиқтирган барча саволларга жавоб олишди.

Олимпийский городок "Ташкент-2025" на объективах камер СМИ
Сегодня Министерством молодёжной политики и спорта и Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана был организован пресс-тур в Олимпийский городок, где будут проведены юношеские Азиатские и Пара Азиатские игры Ташкент-2025. В мероприятии приняли участие Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, иностранные эксперты, около 40 представителей СМИ.
9 ноября 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев дал старт строительству Олимпийского городка. Спустя год представители СМИ подробно ознакомились о проделанной работе и дальнейших планах относительно строительства.
Площадь городка составляет 100 га. Здесь строится легкоатлетический и футбольный стадион на 10 тысяч мест, 6 крытых и 13 открытых спортивных сооружений. Следует отметить, что данное спортивное сооружение ещё раз продемонстрирует возможности Нового Узбекистана не только Азиатскому континенту, но и всему миру. Строительством занимается компания "CAMC Engineering" Китая.
Официальные лица особо подчеркнули, что все строительные работы ведутся согласно указаниям Главы Государства. На территории городка будут установлены солнечные панели и они будут обеспечивать сооружение электричеством. Планируется соорудить зарядные станции для электрокаров.
Во время пресс-тура представители федераций, а также, иностранные эксперты, участвовавшие в процессе проектирования Олимпийского городка, отметили, что эти объекты - единственные в Центральной Азии, оснащенные современными покрытиями, и что подобный проект существует лишь в нескольких странах нашего континента. С официальными лицами, участвовавшими в мероприятии, были организованы отдельные интервью, а журналисты получили ответы на все интересующие их вопросы по теме.