"Улар Токиода мамлакатнинг шарафини ҳимоя қиладилар": Бизнинг истеъдодли брассист Владислав Мустафин
"Улар Токиода мамлакат шарафини ҳимоя қиладилар" лойиҳаси қаҳрамони сузиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси вакили Владислав Мустафин.
Мустафин Владислав Алфредович 26 сентябр 1995 йилда туғилган. 2003 йилдан бери у сузиш билан шуғулланади. Унинг биринчи устози Ирина Галашова. Айни пайтда Алефтина Решетова раҳбарлигида ўқитилмоқда. 2009 йилда миллий терма жамоа таркибига қабул қилинди.
Бу сузувчи брасс йўналиши бўйича ихтисослашган ва катта натижаларга еришди. Ўзининг профессионал фаолияти давомида бир нечта нуфузли халқаро мусобақаларда совринли ўринларни қўлга киритди. Шу жумладан:
2014 йилги Инчеон Осиё ўйинларида у терма жамоа билан биргаликда 100 метрга мўлжалланган микс-эстафетада бронза медални қўлга киритди. 50 метрлик битта йўналишда у тўртинчи бўлди.
2013 йил Барселонада бўлиб ўтган жаҳон чемпионатлари иштирокчиси, 2015 йил Қозон шаҳрида, 2019 йил Гвангжу шаҳрида, Рио-2016 Олимпия ўйинларида иштирок этган. Ушбу мусобақалар орасида Мустафин учун энг муҳими Қозондаги жаҳон кубоги эди. Кейин у 50 метрлик сузишда ярим финалга чиқди ва дунёнинг энг яхши 16 сузувчилари билан рақобатлашди.
2020-йилнинг ноябр ойида Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон очиқ Кубогида 100 метр (брасс йўналиши бўйича) Токио Олимпиадаси нормативини бажарди.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: наш талантливый брассист Владислав Мустафин
Сегодняшний герой проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» представитель сборной Узбекистана по плаванию Владислав Мустафин.
Мустафин Владислав Альфредович родился 26 сентября 1995 года. С 2003 года занимается плаванием. Его первый наставник — Ирина Галашова. В настоящее время тренируется под руководством Алефтины Решетовой. В 2009 году был принят в состав Национальной сборной.
Этот пловец специализируется в направлении брасс и добился значительных результатов. В ходе своей профессиональной карьеры завоевал призовые места на нескольких престижных международных соревнований. В том числе:
На Азиатских играх 2014 года в Инчеоне он вместе со сборной завоевал бронзовую медаль в микс-эстафете на 100 метров. В одиночном направлении на 50 метров он стал четвертым.
Участник чемпионатов мира 2013 года в Барселоне, 2015 года в Казани, в 2019 году в Гвангжу, Олимпийских игр Рио-2016. Среди этих соревнований самым важным для Мустафина стал ЧМ в Казани. Тогда ему удалось дойти до полуфинала в заплыве на 50 метров и соревноваться с 16 лучшими пловцами мира.
В открытом Кубке Узбекистана, который проходил в ноябре месяца 2020 года в Ташкенте выполнил норматив Токийской Олимпиады на дистанцию 100 метров (в направлении брасс).